Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, yurtdışına seyahat yasağının kaldırıldığını ve tüm limanların açıldığını bildirdi

Suudi Arabistan, yurtdışına seyahat yasağının kaldırıldığını ve tüm limanların açıldığını bildirdi

Suudi Arabistan’a, aşıları tam olan yolcular ve belirli gruplar dışında gelen yolcuların karantinaya girmesi gerekecek.
Pazartesi, 17 Mayıs, 2021 - 09:45
Kara, deniz ve havalimanları koronavirüs salgını nedeniyle 14 aydan fazla bir süre kapalı kaldıktan sonra açılıyor (Fotoğraf: Said el Dossari)

Suudi Arabistan’da koronavirüs pandemisi nedeniyle getirilen yurtdışı seyahat yasağı kaldırıldı. Riyad yönetimi ayrıca, kara, deniz ve havalimanlarının açıldığını bildirdi.

Resmi makamlar, koronavirüs aşısının tüm dozlarını olmuş vatandaşların yurtdışına seyahat edebileceğini belirtti. Vatandaşların aşı olup olmadığı Tawakkalna uygulaması üzerinden kontrol edilecek. İlk koronavirüs aşı dozunu olan ve 6 aydan daha az bir sürede Kovid-19’a yakalanmış ve iyileşmiş kişilerin havaalanlarına girebileceği açıklandı. İlgili makamların açıklamasına göre 18 yaşın altındaki vatandaşların, Suudi Merkez Bankası tarafından onaylanmış ve yurtdışındaki Kovid-19 risklerini kabul ettiği bir sigorta poliçesi imzalayıp seyahate çıkmadan önce görevlilere sunması gerekiyor.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, Bahreyn’e seyahat edecek 18 yaşın üzerindeki vatandaşların başvurudaki sağlık durumlarını göstermesi ve aşının tüm dozlarını olması gerektiğini açıkladı. Açıklamada sadece bir doz aşı olan vatandaşlar yurtdışına çıkamayacak.

Yurtdışından Suudi Arabistan’a gelen belirli gruplar dışındaki herkes karantinaya girmek zorunda kalacak. Tüm Suudi Arabistanlı vatandaşlar, yolcuların eşleri, çocukları, yolculara veya yolcuya eşlik eden görevli veya görevliler, diplomatlar ve aileleri, hava yolu çalışanları, gemi kaptanları, kamyon şoförleri ve yardımcıları ile sağlık çalışanları karantinaya girmeyecek. Aşı olan vatandaşlar dışındaki şahsi evlerinde karantinaya girecek aşı olmamış vatandaşların bir sağlık sigortası alması gerekecek.

Öte yandan Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı dün (Pazar), Suudi Arabistan vatandaşlarının Libya, Suriye, Lübnan, Yemen, İran, Türkiye, Ermenistan, Somali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Venezuela, Beyaz Rusya, Hindistan ve salgının kontrol altına alınamadığı diğer tüm ülkelere veya Kovid-19 virüsünün mutasyonunun yayıldığı ülkelere seyahat etmenin hala yasak olduğunu açıkladı.

Bakanlık bazı ülkelerde vaka sayısının hala yüksek olması ve normal yaşama geçilememesi, yeni bir mutasyon türünün yayılma ihtimali ve vatandaşların güvenliği için belirli ülkelere seyahat yasağının hala geçerli olduğunu ifade etti.

Bakanlık, seyahat izni verilen ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşların dikkatli olmasını, virüsün yayıldığı bölgelerden uzak durmasını ve seyahat edilecek her bölgede koronavirüs tedbirlerini elden bırakmamasını talep etti.

İçişleri Bakanlığı’nın daha önceki açıklamalarında Suudi Arabistan Halk Sağlığı Kurumu’nun gelişmeleri yakından takip ettiği ve koronavirüs tedbirlerini sürekli değerlendireceği belirtilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya