Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan vatandaşları yurtdışına seyahat edebilecek

Suudi Arabistan vatandaşları yurtdışına seyahat edebilecek

Pazartesi, 17 Mayıs, 2021 - 09:00
Seyahat koşullarının tamamlandığının kontrol edilmesi çeşitli limanlarda otomatik olacak (Fotoğraf: Beşir Salih)

Suudi Arabistan, geçtiğimiz Mart ayında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşlara uygulanan seyahat yasağını bu sabah itibariyle kaldırdı. Sivil Havacılık Genel Otoritesi Sözcüsü İbrahim er-Russa, Suudi Arabistan Krallığı’ndaki tüm havalimanlarının seyahat kısıtlamasını kaldırmak için ekipmanlarını tamamlandığını belirterek, ülkenin sahip olduğu 9 havalimanının toplamda 385 uluslararası uçuşa tanıklık edeceğini aktardı. Sözcü açıklamasında bahsi geçen uçuşların 75’inin Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’ndan, 225’inin Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı’ndan, 66’sının Dammam’daki Kral Fahd Uluslararası Havalimanı ve geri kalan diğer uçuşların ise diğer havalimanlarından yapılacağını söyledi.

Koronavirüs gelişmeleriyle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Russa, havalimanına gelmeden Tawakkalna uygulamasının önemine vurgu yaparak, havalimanına girişin yalnızca yolcularla sınırlı olduğunu dile getirdi. Uçuş sırasında şüpheli yeni vaka olabileceği konusunda alınan önlemlere ilişkin de açılama yapan Sözcü, “Mürettebat bu gibi durumlarda tam olarak eğitildiği için olayı büyük bir profesyonellikle ele alacak. Koltukların bir kısmı ise buna göre belirlenecek” diyerek vaka tespit edilmesi halinde hastanın güvenli yollardan transferinin gerçekleşeceğini vurguladı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Talal eş-Şalhub, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri vatandaşlarının taşınması için ulusal kimlik kartının kullanımının askıya alınması üzerine, kurumsal karantina prosedürlerinin önümüzdeki Perşembe gününden itibaren ülkeye gelen tüm kişilere uygulanacağını söyledi. Sözcü açıklamasında,  çeşitli limanlarda seyahat koşullarının takibinin otomatik olacağını ve koşulları yerine getiremeyenlerin seyahat edemeyeceğini belirterek, koronavirüs önlemlerinin ihlal edilmesi halinde 200 bin riyal para ile iki yıl hapis cezası hatırlatmalarında bulundu.

Pasaportlar Genel Müdürlüğü, Tawakkalna uygulamasında belirtildiği üzere 18 yaşın altındakilerin ise, Suudi Arabistan Merkez Bankası tarafından onaylanan ve ilgili makamların açıkladığı talimatlara göre Kovid-19 risklerini kapsayan bir sigorta poliçesini seyahate çıkmadan önce ibraz etmeleri şartıyla ülke dışına yolculuk yapabileceklerini bildirdi.

Öte yandan Saudi Havayolları Şirketi, 95 istasyondan 71’inin uçuşlar için hazır olduğunu, bunlardan 28’inin yurt içi 43’ünün ise dış hatlar olduğunu bildirerek, pandeminin başlamasından bu yana 10 milyon yolcu taşındığı ve 100 bini aşkın uçuş gerçekleştirildiğini duyurdu. Açıklamada Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) uçuşlar sırasından yolcular arasında boş koltuk bırakılması fikrini onaylamadığı belirtilerek, yurt dışı seyahatlerinde yolcular arasında boşluk olmayacağı kaydedildi. Şirket, yolcuları maske takmak, gerekli sağlık talimatlarına uymak ve seyahat edilen ülkeler tarafından uygulanan tüm tedbirlere uyma çağrısı yaptı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, dünya genelinde vaka sayılarında yaşanan artış ve ülke genelinde 11 milyonu aşan aşılamaya atıfta bulunarak, salgının önemli bir aşamadan geçtiğini belirterek önlemlere uyma çağrısı yaptı. Sözcü açıklamasında, ülke içerisinde vaka sayısında yaşanan düşüşün aşılama ile ilgili olduğuna dikkati çekerek, seyahat etmek isteyen vatandaşların gideceği ülkedeki sağlık durumunu bilmeleri ve Halk Sağlığı Kurumu’ndan seyahat amaçlı PCR testi almaları gerektiğini vurguladı.

Abdulali, Suudi Arabistan’da uygulanan aşının güvenli olduğunu, hamilelik, doğurganlık ve tüp bebek olasılığını etkilemediğini yineleyerek virüsün gebe kalma ve doğurganlığı etkileyebileceğini belirtti. Bakanlık, son 24 saat içerisinde 825 yeni vaka, 15 ölüm ve bin 28 iyileşenin olduğunu açıkladı. 433 bin 94 vakanın bulunduğu Suudi Arabistan’da toplam iyileşenlerin sayısı ise 417 bin 787’ye yükseldi. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı ise, namaz kılanlar arasında 13 vakanın tespit edilmesiyle 5 bölgede 13 caminin geçici olarak kapatıldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya