Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Berlin, İkinci Libya Konferansı ile nüfuzunu koruyor

Berlin, İkinci Libya Konferansı ile nüfuzunu koruyor

Çarşamba, 2 Haziran, 2021 - 12:45
Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi dün Hafter’in Bingazi’deki ofisinde (AFP)

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 23 Haziran’da düzenlenmesi planlanan İkinci Libya Konferansı’na Berlin’in ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Avrupa gezisinin bir parçası olarak dün Fransa’yı ziyaret eden Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, hükümetinin geçiş dönemini sona erdirmenin yanı sıra güçlü ve güvenilir bir şekilde özgür ve adil seçimlere ulaşmak için çalıştığını belirterek, Libya'nın geleceğinin önünü açmak istediklerini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Berlin sürecine katılan ülkeleri ve örgütleri 23 Haziran'da Dışişleri Bakanlığında düzenlenecek İkinci Berlin Libya Konferansı'na davet etti. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin de katılım sağlayacağı kaydedildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, konferansta 19 Ocak 2020’de düzenlenen Berlin Libya Konferansı’ndan bu yana kaydedilen ilerlemeyi değerlendirmek ve ülkede sürdürülebilir istikrarı sağlamak için atılacak sonraki adımlara odaklanılacağına işaret edildi. Açıklamada ayrıca, 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlerin hazırlıkları ve ateşkes anlaşmasında yer alan yabancı birliklerin ve paralı askerlerin Libya’dan çekilmesinin ön planda yer alacağı, bunun yanı sıra Libya’daki güvenlik güçlerinin birleştirilmesine ilişkin adımların ele alınacağı kaydedildi.

Diğer yandan Almanya'nın Libya Büyükelçisi Oliver Owcza, Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih’in önceki akşam kendisine ulusal seçimlere yönelik yasal ve lojistik hazırlıklardaki ilerleme hakkında bilgi verdiğini belirterek, hükümetin siyasi ve pratik desteğini yineleyerek tüm Libyalılara seçimlere katılımın sağlama çağrısı yaptı.

Bu bağlamda Dibeybe dün Fransa’nın başkenti Paris’te Libya'nın yeniden yapılanma ve kalkınma alanında büyük çalışmalar beklediğini vurguladı. Libya Başbakanı yeniden yapılanma ve kalkınmaya katkıda bulunması için dost ve kardeş ülkelerden tüm şirketlere hoş geldiniz derken, İtalyan şirketlerin Libya’da çalışma tecrübesi sebebiyle ülkelerinde en önemli kurumlardan biri olacağına değindi.

İtalya’nın başkenti Roma’da mevkidaşı Mario Draghi ile ortak basın açıklaması düzenleyen Dibeybe, iki ülke arasındaki ekonomik hareketi canlandırmaya dönüşün, hastaların acılarını ve acil tıbbi vakaları hafifletmedeki önemi nedeniyle Avrupa hava sahasının Libya'ya açılmasının hızlandırılmasını gerektiğini söyledi. Libya Başbakanı a

Ayrıca, İtalya ve Avrupa üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin seyahat yükleri ve maliyetlerinin azaltılması konusuna da değindi.

Libya Başbakanı Roma’ya ilk ziyaretinde, hükümetinin ikili işbirliğini ilerletme ve 2008'de imzalanan Dostluk, Ortaklık ve İşbirliği Antlaşması'nın hükümlerinin uygulanmasını takip etmek için ortak komitelerdeki çalışmaları sürdürme konusundaki istekliliğini vurguladı.

İtalya Başbakanı, yıl sonundan önce tüm paralı askerlerin ve yabancı kuvvetlerin  Libya’dan geri çekilmesi ve anayasal temeller üzerinde kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerektiği konusunda ülkesinin tutumunu yineledi.

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter dün (1 Haziran) Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis ile bir araya geldi. Hafter’in ofisinden yapılan açıklamada, Libya arenasındaki son gelişmelerin ele alındığını bildirerek daha fazla ayrıntıya yer vermedi.


Editörün Seçimi

Multimedya