Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kanada polisi: Müslüman aileyi hedef alan saldırı ‘nefret güdümlü’

Kanada polisi: Müslüman aileyi hedef alan saldırı ‘nefret güdümlü’

Salı, 8 Haziran, 2021 - 12:30
Halk, Ontario- Londra’da bir şoförün beş üyeli bir aileye çarptığı yeri anıtlaştırmak için bir araya geldi (DPA)

Kanada'da Pazar günü beş kişilik bir aile kaldırımda yürürken araçlı saldırıya uğradı. Aracın ezdiği Müslüman aile fertlerinden dördü hayatını kaybetti. Polis, saldırının ‘nefret eylemi’ olduğunu açıkladı.

Polis, bugün Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı Londra kentinde yaptığı açıklamada, “Saldırının, nefret güdümlü bir eylem olduğuna dair kanıtlar var. Bu kurbanların Müslüman oldukları için hedef alındıklarına inanılıyor” dedi.

Polis ayrıca, saldırının planlı ve önceden tasarlanmış olduğunu dile getirdi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada saldırı karşısında ‘ciddi şekilde şok yaşadığını’ dile getirdi.

Trudeau, Londra’daki ve ülke genelindeki tüm Müslüman toplumunun yanında olduğunu belirterek, “İslamofobi’nin toplumumuzda kesinlikle yeri yoktur. Bu nefret sinsi ve alçakçadır, artık buna son verilmelidir” dedi.

Kanada polisi, kurbanların Müslüman bir aileye mensup olduğunu ve pazar gecesi geç saatlerde bir aracın kendilerine çarpması sonucu dehşet verici bir olayda öldüklerini belirtti.

Polis, 20 yaşındaki saldırgan Nathaniel Feltman’ın olaydan 10 dakika sonra yakalandığını açıkladı.  

Londra Polis Teşkilatından Dedektif Paul Waight, saldırganın 4 birinci derece cinayet ve 1 cinayete teşebbüs ile suçlandığını açıkladı.

Waight, saldırgana terörizm suçlarını yöneltilebileceğini de vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya