Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Burkina Faso: Solhan katliamının failleri hesap verecek

Burkina Faso: Solhan katliamının failleri hesap verecek

Burkina Faso’da 160 ölü. Teröristler yeni bir saldırı düzenledi.
Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 13:15

Burkina Faso Hükümeti geçtiğimiz hafta sonu 132 kişinin ölümüne neden olan katliamın faillerini tehdit etti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) söz konusu saldırıyı şiddetle kınadı.

Burkina Faso’nun kuzeyinde yer alan Yagha bölgesinin Solhan köyüne Cuma gecesi aşırılık yanlısı olduğu tahmin edilen silahlı kişiler tarafından bir saldırı yapıldı. Söz konusu saldırıda hükümet 132, yerel kaynaklar 160, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ise 138 kişinin öldürüldüğünü belirtti.

Burkina Faso Başbakanı Cristophe Dabire beş hükümet yetkilisiyle birlikte gittiği Sebba’da Solhan köyü sakinleriyle yaptığı görüşmenin ardından, “Bu kanlı saldırı cezasız kalmayacak” ifadelerini kullandı.

BMGK Salı günü saldırıyı kınadı. Konsey yaptığı açıklamada, “Terörizmin tüm şekilleri ve tezahürleri uluslararası barış ve güvenliğe karşı ciddi tehlikeler oluşturuyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca Mali’deki BM Barış Gücü Misyonu (MINUSMA), Barkhane Operasyonu ve G5 Sahel ülkelerinin çabalarının daha güvenli bir ortamın oluşturulmasına katkı sağladığını vurguladı.

Mali ve Nijer sınırında bulunan ve fakir bir kıyı ülkesi olan Burkina Faso, altı yıldır aşırılık yanlısı grupların saldırıları sonucu ölüm olaylarına şahit oluyor. Güvenlik güçleri 2015’ten bu yana bin 400’den fazla insanın ölümüne neden olan ve 1 milyondan fazla kişiyi yerinden çıkaran şiddeti durdurmak için bölgede mücadele ediyor.

Başbakan Pazartesi akşamı bölgeyi ziyaret etmeden önce yaptığı açıklamada, “Umutlu olmalıyız. Bu durumla mücadele etmek için kendimize yeniden çeki düzen vereceğiz. Güvenlik düzenlemelerini yaptık. Bugün bölgenin bu bölümünde tarama operasyonları yapan güçler çalışıyor” dedi.

Hükümet 7 bin 600 kişinin katliam bölgesinden kaçarak Sebba’ya sığındığını açıkladı. UNHCR Sözcüsü Babar Baloch, Cenevre’de 3 bin 300 kişinin yerinden edildiğini söyledi. Bunların arasında 2 bini çocuk olmak üzere çok az eşyası olan veya hiç eşyası bulunmayan 500 kadının aileler tarafından nezaketle karşılandıklarını belirtti.

Başbakana eşlik eden Burkina Faso İletişim Bakanı Osini Tambora, “Bu insanlar evlerine dönebilmek için Solhan’ın güvenliğinin sağlanmasını istiyor” dedi.

Öte yandan katliamın failleri henüz tespit edilemedi.

El Kaide bağlantılı İslam ve Müslümanların Zaferi (Nusra) Örgütü söz konusu saldırıyı üstlenmedi. Örgüt, korkunç saldırıyı basından öğrendiklerini ve olayla ilgili herhangi bir bağlantılarının bulunmadığını vurguladı.

Söz konusu katliamın yapıldığı Solhan köyünün yer aldığı Yagha bölgesinde El Kaide ve DEAŞ örgütleri bölgedeki toprakları ve kaynakları ele geçirmek noktasında yarışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya