Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Kadınlar mahremsiz olarak Hac ibadetlerini yapabilecek

Suudi Arabistan: Kadınlar mahremsiz olarak Hac ibadetlerini yapabilecek

Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 09:30
Kadınlar mahremleri olmadan hac kaydını yaptırabilecek (Şarku’l Avsat-Arşiv)

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya genelinde devam etmesi ışığında, hac ibadetinin sadece vatandaşlar ve ülkede yaşayanlarla sınırlanması gibi bu yılki Hac kararlarını açıkladı.

Hac ve Umre Bakanlığı tarafından açıklanan kararlardan en önemlilerinden biri, yanında mahremi (erkek vasi) olmayan kadınların da Hac kaydı yaptırmasına izin verilmesi oldu.

Şeriat alimleri, farklı sebeplere bakılmaksızın kadının mahremsiz seyahat etmesinin yasaklanmasıyla bağlantılı olduğu için, kadınların Hac ve Umre ibadetlerini kendi başlarına yapmalarının hükmü konusunda ihtilaf etti.

Ancak yeni sayılmayan birçok İslami fetva, kadınların bir grup olmak şartıyla Hac ibadetlerini yerine getirmelerine izin vermekte.

İslam hukuku açık ve kolay olmasına rağmen, daha önce kadınlara yanında bir mahrem olmadıkça Hac izinleri verilmezdi.

Önceki yıllarda bir kişinin iki kez üst üste Hac yapmasına izin verilmeyen sistemin uygulanmasıyla, kadının mahremi daha önce Hac yapmamış bir kadınla birlikte olması durumunda iki kez art arda Hac yapabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya