Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

KSRelief bir hafta içerisinde Husilere ait 2 bin 183 mayını temizledi

KSRelief bir hafta içerisinde Husilere ait 2 bin 183 mayını temizledi

Pazartesi, 14 Haziran, 2021 - 09:45
Yemendeki KSRelief saha ekipleri tarafından yürütülen araştırma ve mayın temizleme operasyonundan bir görüntü. (Şarku’l Avsat)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Yemen topraklarını mayınlardan temizleme çalışması kapsamında bir hafta içerisinde Husi milislerinin Yemen’in çeşitli bölgelerine yerleştirdiği 2 bin 183 mayını ortaya çıkardı.

KSRelief tarafından yapılan açıklamada, Haziran ayının ikinci haftasında çıkarılan mayınların iki anti personel mayını, 728 tanksavar mayını, bin 446 mühimmat ve 7 patlayıcı madde arasında değiştiği belirtildi.

Bu hafta Cevf vilayetinin Hub eş-Şaaf semtinde 96 tanksavar mayını, 189 mühimmat, bir anti personel mayını ve bir patlayıcı maddenin bulunduğu açıklandı. Ed-Dali vilayetinin Kataba bölgesinde KSRElief ekipleri 7 adet tanksavar mayını ve 7 adet mühimmat imha etti. Ayrıca ekiplerin Hudeyde vilayetinin Huha semtinde 59 tanksavar mayını ve 45 mühimmatı temizlediği bildirildi. Lahic vilayetine bağlı el-Mudaraba semtinde 65 tanksavar mayını, 100 mühimmat ve bir adet anti personel mayınının imha edildiği açıklandı. Yine Lahic vilayetine bağlı Musaymir’de ekipler tarafından 152 mühimmat ve 15 tanksavar mayını ele geçirilerek imha edildi. Marib’te ise 61 tanksavar mayını ve 115 mühimmatın imha edildiği bildirildi.

KSRelief ekipleri Yemen’in Şebve vilayetine bağlı Ayn kentinde 17 tanksavar mayını ve 28 mühimmat, Atak kentinde 45 tanksavar mayını ve 578 mühimmat, Beyhan kentinde 9 tanksavar mayını ve 9 mühimmat ve Usaylan kentinde 88 tanksavar mayını ile 41 mühimmatı bölgeden temizlemeyi başardı.

Ekipler, Yemen’in Dabab bölgesinde 2 patlayıcı madde, 159 tanksavar mayını ve 93 mühimmatın yanı sıra, Taiz kentinde 14 tanksavar mayını, 10 mühimmat ve bir adet patlayıcı madde, Muha kentinde 16 tanksavar mayını, 46 mühimmat ve 3 adet patlayıcı madde ve Mavza bölgesinde 77 tanksavar mayını ve 33 mühimmatı etkisiz hale getirdi.


Haziran ayı boyunca 3 bin 369 mayın bölgeden temizlendi

KSRelief ekipleri Haziran ayı boyunca 3 bin 369 mayını bölgeden temizlemeyi başardı. Projenin başlangıcından bu yana ise ekiplerin toplam olarak 254 bin 918 mayını etkisiz hale getirdiği bildirildi. Merkez proje aracılığıyla Yemen topraklarını milislerin yerleştirdiği ve yüzlerce masum insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan mayınlardan temizlemeyi hedefliyor.

Diğer taraftan KSRelief dün (Pazar) Taiz kentinin el-Muzaffer ve el-Kahire ilçelerinde ihtiyaç sahibi ailelere ve yerinden edilmişlere 46 ton 759 kilo gıda sepeti dağıttığını duyurdu. Toplamda 2 bin 622 kişinin söz konusu yardım sepetinden yararlandığı bildirildi.

Söz konusu yardım Yemen’deki mevcut insani krizin sonucu olarak kardeş Yemen halkının acılarını hafifletme noktasında krallığın göstermiş olduğu insani çabaların bir parçası niteliğinde geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya