Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan, Afrika Grubunu temsil eden Uluslararası Çalışma Örgütü Konseyi üyesi seçildi

Sudan, Afrika Grubunu temsil eden Uluslararası Çalışma Örgütü Konseyi üyesi seçildi

Salı, 15 Haziran, 2021 - 09:45
Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk (AP)

Sudan Afrika grubunu temsilen Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Kurulu üyeliğine seçilirken, Doğu Afrika bölgesi için Cenevre'de düzenlenen Uluslararası Çalışma Konferansı'nın (UÇK) 109’uncu Oturumuna katılıyor.

Sudan Bakanlar Kurulu, Ömer el Beşir’in devrilmesiyle sendika ve federasyonların dağılmasından sonra oluşturulan yürütme kurullarının görevlerine son verebilecekleri sendikalar için işçilerin sendikalarını ve meslek federasyonlarını seçebilecekleri yeni bir yasayı onayladı.

Sudan Çalışma ve İdari Reform Bakanı Teysir Nurani Muhammed et-Tayyib dün düzenlediği basın toplantısı sırasında, bu ayın 19’una kadar sürecek olan UÇK 109’uncu oturumunda Sudan’ın Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiğini ve Sendika Özgürlükleri Anlaşması ve Tamamlayıcı Çalışma Protokolü'nü imzaladığını söyledi.

Bakan açıklamasında, 2012 tarihli Sendikalar Kanunu için Bakanlar Kurulu'nun nihai onayı hakkında gazetecileri bilgilendirerek adli makamlarla yapılan istişareler sonunda kanunun kamuoyuna sunulması için son 48 saat içerisinde Egemenlik Konseyi ve Geçiş Kurulu’na sunulacağını ifade etti. Tayyip, yürütme komitelerinin yasayı nihai haliyle onaylayarak, sendikalar ve profesyonel federasyonlar için genel konferansların kurulmasını başlatacağını kaydetti.

Nisan 2019'da Beşir rejiminin halk devrimi ile devril ardından sendikaların dağılması sonucunda Sudan'ın Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından herhangi bir yaptırıma tabi tutulmadığını vurgulayan Bakan, rejime bağlı olması sebebiyle kapatılan bazı örgüt ve sendikaların uluslararası örgütlerle sorun yaratmaya çalıştığını bildirdi.

Aralık 2019’da Sudan'da Yetkilendirmeyi Kaldırma, Yolsuzlukla Mücadele ve Fonları Kurtarma Komitesi 2010 Sendikalar Kanunu uyarınca sendikaları ve profesyonel federasyonları feshetme kararı aldı.

Kararda, tüm sendikalar, meslek odaları ve işveren dernekleri adına kayıtlı gayrimenkullere el konulmasının yanı sıra sendikaların çalışmalarını yürütmek, genel konferanslara hazırlanmak, sendikaları temsil etmek, genel kurullara hazırlanmak ve birliğin çalışmalarını yöneten tüzük için alternatif komiteler atamak başlıklarını öngörüyor.

Fesih kararı, devrimcilerin talepleri ile meslek ve işçi sendikaların yanı sıra ve sendikaları olan çalışma ve meslek kurallarına cevaben geldi. Beşir döneminde kurulan işçi sendikaları emek meseleleriyle ilgilenmeyen, rejime bağlı siyasi sembolleri önderlik ettiği parti cepheleri olarak kabul ediliyor.

Sudan Çalışma ve İdari Reform Bakanı’na göre, yeni yasa halk meclislerine geniş özgürlükler verirken, Adalet Bakanlığı Sendikalar Yazı İşleri Müdürü’nün yetkilerinin kısıtlıyor ve görevlerini, resmi kayıt ve envanter düzenlemelerinin uygulanması ile sınırlandırarak ve adli makamın denetimine tabi tutuyor. Aynı zamanda, yasa ilk kez iki veya daha fazla sendika üyeliğinin aynı anda birleştirilmesine izin vererek, konuyu genel kurullara bırakıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya