Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak devlet televizyonu: Askeri operasyonlar Irak’a yaklaşık 6 milyar dolar zarara mal oldu

Irak devlet televizyonu: Askeri operasyonlar Irak’a yaklaşık 6 milyar dolar zarara mal oldu

Salı, 15 Haziran, 2021 - 12:15
Türkiye- Irak sınırında devriye gezen Türk askerleri (Arşiv- Reuters)

Irak’ta bugün (15 Haziran Salı) yayınlanan bir habere göre, Kürdistan bölgesi şehirlerinin dağlık tepelerinde gizlenen terör örgütü PKK militanlarına yönelik Kürt köylerini etkileyen ve tarım arazilerine zarar veren askeri operasyonların Irak’ın yaklaşık 6 milyar dolar zarara uğramasına neden olduğu iddia edildi.

Devlete bağlı ‘El-Irakiye’ kanalının yayınladığı habere göre, Kürdistan Bölgesi’nde PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için gerçekleştirilen operasyonlar ve PKK militanlarının kasıtlı çıkardığı yangınlar, tarım arazilerinin ve meyve bahçelerinin zarar görmesi nedeniyle ülkeye 6 milyar dolara varan maddi kayba neden oldu.  

Habere göre, 300’den fazla Iraklı Kürt aile, Türk askeri operasyonlarının artmasının ardından Irak-Türkiye sınırına bitişik, Irak’ın en kuzeyindeki Amadiye şehrindeki köylerinden Zaho şehrine göç etti.

Türk güçlerinin askeri operasyonları ve PKK militanlarının kaçmak için bölgede tarım arazilerini ve ormanları ateşe vermesi nedeniyle Amadiye’ye bağlı Kürt köylerinde 20 kilometrelik tarım arazileri ve meyve bahçeleri zarar gördü.


Editörün Seçimi

Multimedya