Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM: Almanya ve diğer ülkeler koronavirüs ile mücadeleyi yavaşlatıyor

BM: Almanya ve diğer ülkeler koronavirüs ile mücadeleyi yavaşlatıyor

Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 12:00
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner (Reuters)

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Almanya ve diğer bazı ülkelerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları için patent muafiyetlerini engelleyerek koronavirüse karşı küresel mücadeleyi yavaşlattığına dikkati çekti.

UNDP Başkanı Achim Steiner DPA’ya verdiği demeçte, “Fikri mülkiyet hakları, aşıların dağıtımı ve üretimini hızlandırma yolunda bir kısıtlamadır” dedi.

Steiner, patent haklarından feragat edilmesinin, aşı dağıtımındaki eşitsizlikleri giderecek çeşitli önlemlerden biri olarak görülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde aşıların patent muafiyeti fikrini ortaya attı.

Almanya ve İngiltere, yakın zamanda Cornwall’daki G7 zirvesinde gelişmekte olan ülkelerde lisanssız aşı üretimine izin vermek için patent korumalarının kaldırılmasına karşı olduklarını yineledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçtiğimiz Mayıs ayında şirketlerde yaratıcılığa ve yeniliğe ihtiyaç olduğunu ve bunun için patent korumalarının bir ön koşul olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya