Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ruhani’den seçmenlere şikayetleri bir kenara bırakıp oy verme çağrısı

Ruhani’den seçmenlere şikayetleri bir kenara bırakıp oy verme çağrısı

Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 16:00
Cumhurbaşkanı adayı İbrahim Reisi’nin fotoğrafının yer aldığı afişin arkasında yürüyen bir kadın (AFP)

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, seçmenlere şikayetlerini bir kenara bırakıp yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme çağrısında bulundu.

Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından başvurusu onaylanan 7 aday arasındaki muhafazakar adaylar Said Celili ve Ali Rıza Zakani Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi lehine çekildi.

Eski nükleer müzakereci Celili ve muhafazakar milletvekili Zakani’nin seçim yarışından çekilmesi, Reisi’nin arkasındaki muhafazakar oyları birleştirecek.

Reformist ılımlı Muhsin Mehralizade de, bir diğer reformist aday Abdulnasır Himmeti’nin konumunu güçlendiren bir hamleyle adaylığını geri çekti.

Böylece yarın yapılacak seçimde yarışacak aday sayısı 4’e indi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne atıfta bulunarak, “Bir kurum ya da topluluğun yanlışı bizi milli görevimizden alıkoymamalı. Geçen haftalarda seçimlere ilgi azdı. Gelişmeler ilgiyi artıramadı. Halkın kendisi bunu telafi edebilir” dedi.

Resmi kamuoyu yoklamaları, bu yılki seçimlere katılımın yüzde 41 gibi bir oranla önceki seçimlere göre çok daha düşük olacağını gösteriyor.

Önde gelen ılımlı reformist adayların başvurusunun reddedilmesine duyulan öfkeye ek olarak, vatandaşların şikayetleri arasında ABD yaptırımları nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar, yolsuzluk, kötü yönetim ve 2019’da akaryakıt zammı nedeniyle patlak veren protestolara karşı sert müdahale yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya