Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da şu ana kadar 16 milyon dozu aşkın aşı yapıldı

Suudi Arabistan’da şu ana kadar 16 milyon dozu aşkın aşı yapıldı

Perşembe, 17 Haziran, 2021 - 17:30
Vatandaşlar ve ülkede yaşayanlar aşıya geniş katılım gösteriyor (SPA)

Suudi Arabistan’ın çeşitli bölgelerinde bulunan aşı merkezlerine vatandaşlar ve ülkede yaşayanlardan sürekli talep gelmesiyle ülkede şu ana kadar 16 milyon dozu aşkın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapıldı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yaşlıların aşılanma oranlarının yüzde 98’e ulaştığını duyurdu.

Bakanlık, son 24 saat içerisinde bin 309 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 470 bin 723’e ulaştığını bildirildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, bin 533’ü ağır hasta olmak üzere aktif vaka sayısının 10 bin 879’a çıktığı belirtildi.

Bakanlığa göre, bin 22’si son bir günde olmak üzere şu ana kadar 452 bin 209 kişi iyileşirken, son 24 saatte 14 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 7 bin 635’e yükseldi.

Diğer yandan, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından 4 bölgede geçici olarak kapatılan 8 caminin açıldığını duyurdu.

Toplamda 131 günde geçici olarak kapatılmasının ardından yapılan sterilizasyon işlemleri ile açılan cami sayısı bin 596’ya yükseldi.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda iş birliği yapmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya