Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da yaşlıların yüzde 98’i aşılandı

Suudi Arabistan’da yaşlıların yüzde 98’i aşılandı

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 09:00
Suudi Arabistan’da koronavirüse karşı aşılamaya vatandaşlardan ve sakinlerden geniş çapta katılım (SPA)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yaşlılar (65 yaş ve üstü) arasında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama oranının en az bir dozda yüzde 98’e ulaştığını, ülkede uygulanan aşı dozu miktarının 16 milyonu aştığını açıkladı.

Bakanlık, aşılama için ulusal kampanyanın başlatılmasından bu yana, öncelikli gruplar arasına yaşlıları almış, kayıt, randevu ve bekleme olmaksızın 75 yaş ve üzeri tüm vatandaş ve sakinlere hızlı aşılama imkanının sağlandığı öncelik hizmetini başlatmıştı. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda, Krallık’ta onaylanan aşıların etkili ve güvenli olduğunu vurgulayarak, aşı olmak için Sehhaty uygulaması üzerinden kayıt yaptırma çağrısında bulunmuştu.

Günlük vakalarla ilgili olarak Bakanlık, son 24 saat içerisinde bin 309 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 470 bin 723’e ulaştığını bildirildi. Ülkedeki aktif vaka sayısının bin 533’ü ağır hasta olmak üzere 10 bin 879’a çıktığı belirtildi.

Bakanlığa göre, bin 22’si son bir günde olmak üzere şu ana kadar 452 bin 209 kişi iyileşirken, son 24 saatte 14 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 7 bin 635’e yükseldi.

Diğer yandan, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından 4 bölgede geçici olarak kapatılan 8 caminin açıldığını duyurdu. Toplamda 131 günde, halkın sağlığının korunması kapsamında geçici olarak kapatılmasının ardından yapılan sterilizasyon işlemleri ile açılan cami sayısı bin 596’ya yükseldi.

Kuveyt hükümeti, yurt dışına seyahat edebilecek vatandaşları, ülkede onaylanan aşının iki dozunu olan kişilerle sınırlandırılması kararı aldı. Hükümet aynı zamanda, önümüzdeki Ağustos ayının ilk gününden itibaren iki doz aşı olan yabancıların ülkeye giriş yapmasına izin verdi.

Hükümet İletişim Merkezi Başkanı ve Hükümet Sözcüsü Tarık el-Muzrim dün (Perşembe) Bakanlar Kurulu’nun vatandaşlar için yurtdışına seyahatleri ve Kuveytli olmayan kişilerin ülkeye girişlerinin yanı sıra aşı olan kişilerin ticari komplekslere, restoranlara, kafelere, sağlık kulüplerine ve salonlara girmesine izin verilmesiyle ilgili olarak bir dizi karar aldığını söyledi.

Muzrim, Kuveyt Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu’nun vatandaşların ülkede onaylanan aşıdan iki doz aşı olunmaması durumunda ülke dışına seyahatlerine izin verilmemesi kararı aldığını da sözlerine ekledi.

Aşıya tabi olmayan yaş grupları, sağlık koşulları nedeniyle aşı olamayacaklarına yönelik Sağlık Bakanlığı onaylı belge almış vatandaşlar ve Bakanlık’tan onaylı belgesi olan hamileler bu karardan hariç tutuldu. Muzrim, bu kararın 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe gireceğini belirtti.

Kuveyt hükümeti ayrıca onaylanan ve Pfizer, AstraZeneca ve Moderna şirketleri tarafından üretilen iki doz aşı veya Johnson&Johnson aşısının dozunu olmaları şartıyla Kuveytli olmayanların ülkeye girişine izin verme kararı aldı. Karar 1 Ağustos itibari ile yürürlüğe girecek, koronavirüs ile enfekte olmadıklarının anlaşılması için ülkeye gelen yolcuların varıştan 72 saat önce PCR testi yaptırması, varıştan sonra 7 günlük ev karantinasında ikinci PCR testinin yaptırılması şart koşuluyor. Karantina döneminde virüs bulaşmadığını doğrulayan bir PCR sonucunun alınması halinde karantinanın bu süreden önce sonlandırılabileceği de belirtildi.

Aşı olan ve aşıdan muaf grupların restoran ve kafelere (Aşı olmayanların sadece siparişlerini teslim almalarına izin veriliyor), spor kulüplerine, salonlara ve alanı 6 bin metrekareyi aşan alışveriş merkezlerine girmesine izin verildi. Muzrim, bu kararın 27 Haziran Pazar gününden itibaren geçerli olacağını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya