Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Kovid-19 için antiviral haplara 3.2 milyar dolar bütçe ayırdı

ABD Kovid-19 için antiviral haplara 3.2 milyar dolar bütçe ayırdı

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 06:00
ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci (EPA)

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı antiviral hapların geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla 3.2 milyar dolar bütçe ayırdı.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, “Antiviraller, özellikle kendilerini daha fazla riske sokabilecek belirli enfeksiyonları olan veya aşıların koruma sağlamadığı kişiler için mevcut aşıların önemli bir tamamlayıcısıdır” dedi.

Antiviral ilaçların, yeni nesil aşıların yeterince etki göstermediği mutasyona uğrayan varyantlara karşı önemli bir savunma hattı olarak da hareket edebileceğini ekledi.

Söz konusu plan, Pfizer ve Roche’un yanı sıra Merck şirketinin ürettiği Molnupiravir gibi şu anda çeşitli geliştirme aşamalarında olan antiviral hapların klinik denemelerini hızlandırmaya yardımcı olacak.

Bu antiviral hapların amacı, hastalığın akut evreye ilerlemesini önlemek için hastaya çok erken verilmesi gerekiyor.

Planın bir diğer ayağı ise, yalnızca koronavirüse ve daha geniş olan mutasyon ailesine karşı değil, aynı zamanda salgın potansiyele sahip olduğuna inanılan diğer virüs ailelerine karşı da yeni antivirallerin keşfedilmesi olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya