Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'de köleliğin sona erişini temsil eden 19 Haziran ‘Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü’ ilan edildi

ABD'de köleliğin sona erişini temsil eden 19 Haziran ‘Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü’ ilan edildi

Cuma, 18 Haziran, 2021 - 13:45
ABD Başkanı Joe Biden. (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden dün, 19 Haziran’ın ülkede köleliğin sona erişini temsilen Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü ilan edildiği kararnameyi imzaladı. 1865'te Teksas'ta son siyahi kölelerin azat edildiği 19 Haziran, Teksas da dahil olmak üzere bazı ABD eyaletlerinde resmi tatil sayılıyor. Ancak bu federal düzeyde uygulanmıyor.

Bu hafta Kongre'de Meclis ve Senato tarafından, sık görülmeyen br durumla fikir birliği ile kabul edilen tasarı, Temsilciler Meclisi’nde 14'e karşı 415 oyla geçmişti. Her iki partiden de Kongre liderleri, söz konusu tarihin köleliğe maruz kalanların çektiği acıları ortaya koyma yönünde önemli bir jest ve ırksal uzlaşmaya doğru bir adım olduğunu kaydettiler. Bu, son 40 yıldır ilan edilen tek federal tatil. Daha önce en son 1983’te, 3 Ocak Martin Luther King Günü federal tatil ilan edilmişti.

ABD’li siyahi George Floyd'un Mayıs 2020'de beyaz bir polis tarafından öldürülmesi ardından ülkede köleliğin sona erişinin federal tatil olarak ilan edilmesi yönündeki talepler artmıştı. ABD Başkanı Abraham Lincoln'ün Amerikan İç Savaşı sırasında kölelerin kurtuluşunu ilan ettiği tarih, özgürlük günü olarak biliniyor. Aslında Lincoln'ün 1862’de imzaladığı Özgürlük Bildirgesi 1 Ocak 1863’te yürürlüğe girdi. Ancak Amerikan İç Savaşı (1861-1865) sırasında güneydeki Konfederasyon eyaletlerinde kölelik devam etti.

Konfederasyon ordusu komutanı Robert Edward Lee, 9 Nisan 1865'te teslim belgesini imzalandı ancak duyurunun Teksas'ın küçük Galveston şehrine 19 Haziran'da ulaşması iki aydan fazla sürdü. Nitekim Aralık 1865'te ülke genelinde köleliği sona erdirme yönünde, ABD anayasasında on üçüncü değişiklik onaylandı.

19 Haziran’ın özgürlüğünü temsil ettiğini söyleyen Demokrat Temsilci Sheila Jackson Lee, söz konusu oylamaya giden uzun yolculuğa dikkat çekti. Senatör John Cornyn de geçmişin hatalarını kabul edip ders almanın ilerlemek için oldukça önemli olduğunu vurguladı. Sz konusu iki siyasetçinin Kongre’de temsil ettiği Teksas'taki son köleler özgür olduklarını 19 Haziran 1865'te öğrenmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya