Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'ın yeni cumhurbaşkanı belli oldu

İran'ın yeni cumhurbaşkanı belli oldu

Cumartesi, 19 Haziran, 2021 - 09:30
İbrahim Reisi, 2017'deki cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında destekçileri arasında (AP)

İran'da resmi olmayan seçim sonuçlarına göre muhafazakar aday ve eski Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 18 Haziran Cuma günü yapılan İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların kapanmasından saatler sonra, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ilk turda yeni cumhurbaşkanının seçildiğini duyurdu.

Yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, resmi sonuçların açıklanmasından önce üç rakibinin tebriklerini aldı.

İran devlet televizyonuna göre İbrahim Reisi, 28 milyon oydan 17 milyon 800 binden fazlasını aldı. 

Ruhani, televizyonda yaptığı konuşmada, "Halkı tercihlerinden dolayı tebrik ediyorum. Daha sonra resmi tebriklerimi ileteceğim ama biliyoruz ki bu seçimlerde yeterli oy alındı" dedi. 


2017 seçimlerini kaybetmişti

İran Yargı Erki Başkanlığı görevinde bulunan muhafazakar Reisi, 2017 seçimlerinde Ruhani karşısında kaybetti ve ertesi yıl ABD tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım listesine eklendi.

Reisi’yi Hamaney’in yakın çevresinden biri olarak tanımlayan Washington, 1988’de binlerce siyasi mahkumun yargısız infaz emrini veren Ölüm Komitesi üyesi olduğunu iddia etti.

İran, hiçbir zaman söz konusu toplu infazları tanımadı. Bununla birlikte bazı din adamları ‘adil’ olarak nitelendirdikleri bu davalara ve 1979’da yaşanan devrimin ardından silahlı muhalefetin ortadan kaldırılmasına övgüde bulundu.

Reisi, bu konudaki rolüyle ilgili iddialara kamuoyu önünde yanıt vermedi.

Hamaney, 2016’da milyarlarca doları yöneten madenler, tekstil fabrikaları ve ilaç fabrikasının yanı sıra büyük petrol ve gaz şirketlerine sahip olan dini kurum Astan Kuds Razavi Vakfı’nın başına Reisi’yi getirdi.

Reisi ayrıca, dini lideri denetleyen ve atayan dini bir organ olan Uzmanlar Meclisi’nin Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

İran Devrim Muhafızları’nın desteğini alan Reisi seçimi kazanırsa, Hamaney’in yerine geçme şansını artıracak.


Editörün Seçimi

Multimedya