Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’deki darbecilerin suçlarını inceleyen BM raporu tüm faillerden hesap sorulması çağrısında bulundu

Yemen’deki darbecilerin suçlarını inceleyen BM raporu tüm faillerden hesap sorulması çağrısında bulundu

Cumartesi, 19 Haziran, 2021 - 10:45
Sana’daki Husi topluluğunun bir görüntüsü. (EPA)

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan bir raporda, Yemenli darbecilerin Yemen’de ve Suudi Arabistan’da hala işlemekte oldukları birçok suç vakası incelendi.

BM İnsan Hakları Sözcüsü Liz Throssell, sivilleri öldüren ve sivil yapıları tahrip eden saldırıların soruşturulması çağrısında bulundu. Söz konusu çağrı, bir Husi roketinin 5 Haziran’da Marib’i hedef alması sonucu vücudu tamamen yanmış bir kız dahil olmak üzere 8 kişinin ölümüne neden olan olayla ilgili endişelerin dile getirilmesinin ardından geldi.

Sözcü, “Savaş suçu olarak sayılan cinayetler dahil olmak üzere, tüm cinayet mağdurlarının ailelerinin adalete başvurma hakkı var. Bu eylemlerin failleri, kim olursa olsun gerektiği gibi adalete hesap vermelidir” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Ensarullah Hareketi’nin (husi) sınır ötesinde Suudi Arabistan’a karşı başlattığı saldırılarının devam ettiğini ve söz konusu saldırıların son haftalarda daha az şiddetli olduğunu söyledi. Ayrıca 2021’in başından bu yana 128 insansız hava aracı (İHA) ve 31 balistik füzenin Suudi Arabistan’ı hedef aldığını belirtti.

Öte yandan raporda, savaşın siviller üzerinde devam eden etkisi ile Yemen’in Marib vilayetindeki sivil kurumların sürekli hedef alınması noktasındaki endişeler vurgulandı. Husi milisleri söz konusu kurumları birkaç aydır Yemen hükümetinden zorla almaya çalışıyor.

Liz Throssell, “Ölen sivillerin hepsinin ölüm koşullarını belirleyemeyiz. Ancak 5 yaşlarında bir kız çocuğu ile 13 yaşlarında bir erkek çocuğunun, akrabalarıyla birlikte iki arabada bulunduğunu ve saldırı sırasında öldürüldüklerini tespit ettik” dedi.

Sözcü tüm tarafları müzakere etmeye ve ülke çapında bir ateşkes kararı almaya çağırdı. Ayrıca, “Defalarca söylediğim gibi bu çatışma yalnızca siyasi bir çözümle sona erdirilebilir. Yemenli sivillerin çektiği acılar göz önüne alındığında, çatışma tarafları insani yardımları siyasileştirmekten kaçınmalı ve ihtiyaç duyulan malların engelsiz bir şekilde ithalatına izin vermelidir” açıklamalarını yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya