Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 239 milyar doları aştı

Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 239 milyar doları aştı

Pazartesi, 21 Haziran, 2021 - 14:45
Çin’in Şanghay limanındaki kargo konteynerleri (Reuters-Arşiv)

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Qian Keming, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 239,8 milyar dolara ulaştığını bildirerek, Çin’in Arap ülkelerinin en büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çekti.

Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya göre Keming, Çin’den Arap ülkelerine ihracatın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2020’de yıllık yüzde 2,2 artışla 123,1 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Qian Keming’e göre, sırasıyla yüzde 6,1 ve yüzde 3,3 artış gösteren mekanik ve elektrikli ürünler ile yüksek teknoloji ürünleri, toplam ihracatın yüzde 67,4’ünü oluşturuyor.

Bakan yardımcısı, Çin’in Arap ülkelerindeki yatırımlarının 2020 sonunda 20,1 milyar doları bulduğunu dile getirdi.

Ayrıca, Arap ülkelerinin Çin’de petrol ve gaz, altyapı, imalat, lojistik, elektrik enerjisi alanlarındaki yatırımlarının ise 3,8 milyar dolara çıktığını belirtti.

Çinli yetkili, özellikle ‘Kuşak ve Yol’ projesi ışığında, Çin ve Arap ülkeleri arasında büyük bir işbirliği potansiyeli olduğuna vurgu yaparak, tarafların gelecekte dijital ekonomi, yeni enerji ve yapay zeka gibi yeni alanlarda işbirliğini genişleteceğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya