Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Husilerin uluslararası yasaları ihlal etmeye devam etmesini bir kez daha kınadı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Husilerin uluslararası yasaları ihlal etmeye devam etmesini bir kez daha kınadı

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 10:00
Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Bakanlar Kurulu, Yemen’deki İran destekli terörist Husi milislerin, Suudi Arabistan’daki sivil bölgeleri silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile kasıtlı olarak hedef alarak uluslararası yasaları ve normları ihlal etmeye devam etmelerini bir kez daha kınadı.

Kral Selman, son günlerde bazı dost ve kardeş ülkelerin liderleriyle ilişkileri güçlendirmek, ortak Arap eylem sürecini desteklemek ve Suudi Arabistan’ın uluslararası ilişkilerdeki öncü rolünü güçlendirmek amacıyla yaptığı görüşmeler hakkında bakanlara bilgi verdi. 

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Arap dışişleri bakanlarının istişare toplantısına katılımı gözden geçirildi. 

Ayrıca, Ocak ayında düzenlenen Ula Zirvesi kararlarının uygulanması için atılan adımların ele alındığı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Bakanlar Konseyi 148. toplantısında yapılan açıklamaya da dikkat çekildi.

Kabine, Suudi Arabistan ile ABD’nin iklim değişikliğinin artan zorluklarıyla mücadeleye olan bağlılığı, Paris Anlaşması’nın uygulanmasını güçlendirmek için çalışmayı ve Yeşil Suudi Arabistan ile Yeşil Ortadoğu girişimlerini destekleme taahhütlerini ifade ettiği ortak açıklamanın da altını çizdi.

Bakanlar, çeşitli güvenlik, tedbir ve hizmet planları da dahil olmak yetkililer tarafından bu yıl hacılara hizmetle ilgili yapılan hazırlıklar ve düzenlemeleri gözden geçirdi.

Toplantıda, 2030 Vizyonu’nun plan ve programları doğrultusunda tanık olunan kapsamlı gelişmeye değinerek, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Savunma Bakanlığı çalışanlarına yönelik 8 konut ve tıbbi projenin açılışını yapmasına övgüde bulunuldu.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bazı kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya