Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cinping uzay istasyonundaki Çinli astronotları tebrik etti

Cinping uzay istasyonundaki Çinli astronotları tebrik etti

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 12:15
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping üç astronotla konuşuyor (Reuters)

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin’in kurmakta olduğu uzay istasyonuna bu ay ulaşan 3 astronot ile görüntülü konuşarak kendilerini tebrik etti.

Pekin Havacılık Komuta Merkezi’ne giden Cinping’in astronotlar ile yaptığı görüntülü görüşme devlet televizyonunda canlı yayınlandı.

Devlet Başkanı, uzayda 3 ay kalacak olan astronotlara, “Bir uzay istasyonunun inşası, Çin’in uzay programı için önemli bir adımdır. Bu katkı, uzayın barışçıl kullanımında insanlık için yeni ufuklar açıyor. Sizler, bu yeni çağda Çin’in uzay endüstrisinin gelişimi için mücadele eden sayısız kişiyi temsil ediyorsunuz” dedi.

Cinping, Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo isimli astronotlara, sağlıkları ve çalışma koşulları hakkında sorular sorarak, Çinlilerin ‘kalbini kazandıklarını’ vurguladı.

Astronotlar ise, uzay istasyonundaki çalışmaları hakkında bilgi vererek, ülkeleriyle gurur duyduklarını söyledi.

Çin’in Tienhı (Göksel Uyum) adı verilen istasyonu, tamamlandığında Rusya’nın 2001’de hizmet dışı bırakılan Mir Uzay İstasyonu ile aynı boyutlarda olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya