Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Husilerin sivilleri hedef alan saldırı girişimlerini bir kez daha kınadı

Suudi Arabistan, Husilerin sivilleri hedef alan saldırı girişimlerini bir kez daha kınadı

Çarşamba, 7 Temmuz, 2021 - 09:45
Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın İran destekli terörist Husi milislerin sivilleri ve sivil nesneleri hedef alma ve Hudeyde’den saldırılar başlatarak Stockholm Anlaşmasını ihlal etmeye devam etme girişimlerini bir kez daha kınadığı ifade edildi.

Suudi Arabistan’ın Yemen ve meşru hükümetine verdiği desteği sürdürdüğü vurgulanan toplantıda, Yemen’in devleti, güvenliği ve istikrarını yeniden kurma yürüyüşünü tamamlaması için tüm taraflara ülkenin tüm bileşenleri arasında safları birleştirme amacıyla siyasi çözümleri kabul etme çağrısında bulunuldu.

Bakanlar Kurulu, ekonomik büyümeyi her alanda artırmayı ve sürdürmeyi esas alan 2030 Vizyonu aracılığıyla devlet kurumlarının kalkınma kazanımlarını artırma ve daha fazla ilerleme sağlama yönünde kurumların çabalarını gözden geçirdi.

Toplantıda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından Ulusal Ulaştırma ve Lojistik Stratejisi’nin başlatılması ele alınarak, bunun söz konusu hayati sektörde yeni bir aşamanın başlangıcı olduğu ifade edildi.

Stratejinin, ülkenin ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşılmasına, bölgesel ve küresel rekabet gücünü artırmaya katkıda bulunacak niteliksel girişimler ve projeler aracılığıyla, üç kıtayı birbirine bağlayan küresel bir lojistik merkez olarak konumunu pekiştireceği vurgulandı.

İtalya’nın başkanlığında Matera şehrinde düzenlenen G20 Dışişleri ve Kalkınma Bakanları toplantısının oturum aralarında düzenlenen koronavirüs ile mücadele için çok taraflılık ve uluslararası yönetişim konulu iki özel oturumda Suudi Arabistan’ın ifade ettiklerine değinildi.

Söz konusu oturumlarda Suudi Arabistan, Afrika’da istikrar, güvenlik ve ihtilaf çözümünün temellerini atmak için uluslararası ve bölgesel çabalara desteğinin yanı sıra küresel dayanışma, çeşitli alanlarda yatırımı teşvik etme ve dünyayı tehdit eden zorluklarla yüzleşmek için ortaklık ve etkili işbirliğini dört gözle beklediğini ifade etti.

Bakanlar Kurulu ayrıca Suudi Arabistan’ın Ortadoğu bölgesini kitle imha silahlarından arındırma yönündeki kararlı tutumunu vurguladı.

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya