Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump Facebook, Twitter, Google ve yöneticilerine dava açtı

Trump Facebook, Twitter, Google ve yöneticilerine dava açtı

Perşembe, 8 Temmuz, 2021 - 09:15
Eski ABD Başkanı Donald Trump (AP)

Eski ABD Başkanı Donald Trump, dün (Çarşamba), Kongre Binası’na düzenlenen kanlı baskının ardından sosyal medyadaki hesaplarını kapatan Facebook, Twitter, Google ve bu şirketlerin yöneticilerine dava açtı. Trump, şirketleri yasadışı ve anayasaya aykırı bir şekilde sansür uygulamakla suçladı.

AFP’nin haberine göre Trump, New Jersey'nin Bedminster ilçesinde bulunan golf kulübünde yaptığı açıklamada  ‘Önce Amerika’ sloganına destekte bulunan America First Policy Institute yetkilileri ile birlikte “Bir lider olarak Facebook, Google ve Twitter gibi teknoloji devlerine ve yöneticileri Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Jack Dorsey’e toplu dava açtım” dedi.

Twitter, Ocak ayında, beş kişinin hayatını kaybettiği Kongre Baskını’nda destekçilerini yönlendirdiği gerekçesiyle Trump’ın Twitter hesabını yasaklamıştı.

Facebook, geçtiğimiz ay, Trump’ın hesabının en az iki sene boyunca daha kapalı olacağını, kamu güvenliğine ilişkin riskler azalırsa 2023 tarihinde açılacağını bildirdi.

Facebook ve Twitter, Trump’ın açtığı dava hakkında yorum yapmadı. 


Editörün Seçimi

Multimedya