Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

IKBY’ye yönelik saldırılar endişeye yol açtı

IKBY’ye yönelik saldırılar endişeye yol açtı

Saldırıların arkasında İran yanlısı gruplar olduğu belirtiliyor.
Perşembe, 8 Temmuz, 2021 - 10:30
Erbil Uluslararası Havaalanı. (AFP)

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kontrolündeki Erbil Uluslararası Havalimanı’na ve bölgedeki diplomatik misyonlara yönelik düzenlenen saldırılara ilişkin gerilim artıyor. Irak’ın egemenliğinin ihlali olduğu vurgulanan saldırıların arkasında başta İran yanlısı olmak üzere bölgedeki silahlı gruplar sorumlu tutuluyor.

Iraklı eski milletvekili Macid Şengali, Erbil'e ve bölgedeki yabancı güçlerin üslerine yönelik tekrarlanan saldırıların bazı silahlı ve İran yanlısı grupların bölgenin güvenliğini ve istikrarını bozmaktaki ısrarını gösterdiğini söyledi. Şengali’ye göre bu saldırılarla aynı zamanda, ABD güçlerine Irak'ta kalmalarının istenmediği ve bu grupların kendilerini ülkenin her yerinde hedef alabilecekleri mesajı veriliyor.

Şengali, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

“ABD ile anlaşmaları olan Irak hükümeti, bu silahlı terörist grupları sınırlarında durdurmalı ya da Peşmerge güçlerinin söz konusu unusrların IKBY’ye ve halkına yönelik saldırılarında hedef aldıkları, güvenlik yönünden zayıf bölgelere konuşlandırılmasına izin vererek devam eden bu saldırıların durmasını sağlamalıdır.”

Şengali, Seyyid eş-Şüheda Tugayları Genel Sekreteri Ebu Ala el-Velayi’nin Erbil Uluslararası Havaalanı’na yönelik operasyondan bir gün önce ABD’ye ait noktaları hedef almaya hazır olduklarına dair açıklamalarını ilişkin de değerlendirmelerde bulundu:

“İran'a sadık silahlı gruplar, Irak devletine paralel bir güç haline geldiler. Irak devlet fonlarını kullanarak kendi gündemlerine göre hareket ediyorlar.”

Ebu Ala el-Velayi’nin başkomutan sıfatıyla Başbakan'ın emrinde olması gereken Haşdi Şabi çatısı altındaki Seyyid eş-Şüheda Tugayları grubuna liderlik ettiğine dikkat çeken Şengali “Nasıl oluyor da kamuoyuna bu tür açıklamalar yapılabilir? Bunun işaret ettiği, Irak hükümetinin zayıflığından ve temel görevlerini yerine getirememesinden başka bir şey değildir.”

Gazeteci yazar Ömer Abdulkadir, saldırıları ABD’nin Irak'taki varlığına düşman olan İran yanlısı grupların artan sistematik ve tehlikeli eylemleri olarak nitelendirdi. Abdulkadir, Şarku’l Avsat’a şu değerlendirmede bulundu:

“Bu saldırılar, yalnızca Irak'ın egemenliğinin savunulmasıyla çelişmekle kalmıyor, aynı zamanda yabancı tarafların gündemlerine hizmet ettiği için kendi içlerinde Irak’ın egemenliğinin ihlali anlamına da geliyor.”

Irak hükümetinin devletin prestijini ve yasalarını ihlal eden bu saldırıları durdurmak için ciddi adımlar atması gerektiğini vurgulayan Abdulkadir sözlerinin sonunda şunları söyledi:

“Bu saldırıların Iraklı makamlar net bir tutum sergilemeden devam etmesi ülkedeki çeşitli kesimler arasında sosyal boşluklar yaratacaktır. Ayrıca Irak'ın ve egemenliğinin göz ardı edilmesine ve kaosa neden olacaktır.”


Editörün Seçimi

Multimedya