Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO’ya göre Mısır, koronavirüsün yayılma riskinin en düşük olduğu ülkeler arasında

WHO’ya göre Mısır, koronavirüsün yayılma riskinin en düşük olduğu ülkeler arasında

Perşembe, 15 Temmuz, 2021 - 12:00
Mısır’da aşılama çalışmalarına devam ediliyor. (Reuters)

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed dün, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dünya çapında epidemiyolojik durumu değerlendirmek için belirlediği 6 seviyede Mısır'ı yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) salgınının yayılma riskinin en düşük olduğu ülkeler kapsamına aldığını açıkladı.

Resmi verilere göre Mısır’da son zamanlarda vaka sayılarında önemli ölçüde azalma yaşanıyor. Bakanlık verilerine göre önceki gün 108 yeni vaka ve 9 ölüm kaydedildi. Bu, geçtiğimiz pazartesi günü 110 yeni vaka ve 7 ölüm olarak duyrulmuştu.

Bakanlık Sözcüsü Halid Mücahid açıklamasında, Mısır’da şu ana kadar 282 bin 320 vaka kayda geçtiğini, 219 bin 525 kişinin sağlığına kavuştuğunu, 16 bin 412 kişinin ise yaşamını yitirdiğini bildirdi. Söz konusu açıklama dün düzenlenen hükümet toplantısında koronavirüs salgınıyla mücadele ve virüse karşı aşı sağlama çabaları kapsamında geldi. 

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed , WHO’nun dünya çapında epidemiyolojik durumu değerlendirmek için belirlediği 6 seviyede Mısır'ı yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) salgınının yayılma riskinin en düşük olduğu ülkeler kapsamına aldığını açıkladı.

Bakan, vakaların yüzde 80'inin belirlenen tanılara uyduğunu söyledi. Hastaların ultrason tanısının BT ile eşleştiği konusunda yapılan araştırmaya atıfta bulunan Zayed akciğer taramasının sınırlı kaynaklara sahip sağlık kurumlarda MERS-CoV hastalarının hastaneye yatışlarına öncelik vermede çok etkili bir karar verme aracı olduğunu bildirdi.

Koronavirüsüne karşı aşının teminine ilişkin de açıklamalarda bulunan Zayed, geçtiğimiz hafta içerisinde 500 bin doz Sinovac aşısının teslim alındığı bilgisini verdi. Önümüzdeki haftaya kadar bir milyon dozun daha tedarik edileceğini vurguladı. Zayed açıklamasında, ilaç kurumu tarafından 210 bin doz Sputnik aşısının temin edildiğini, ayrıca 700 bin doz Covax ve 250 bin doz da Astra Zeneca aşısının alındığını kaydetti.

Bakan, anti-viral aşı üretimi alanında çalışmaların devam etiğini, bu ay içerisinde temin edilmesi beklenen 5 bin litrelik hammaddenin 2 bin litresinin ağustos ayında tedarik edileceğini açıkladı.

Zayed, pandeminin ele alınmasına yardımcı olmak için Tunus ve Sudan'a tıbbi yardım gönderme konumunu gözden geçirdiklerini, Tunus’a 32 ton tıbbi, 55 ton da diğer alanda yardımların gönderilmesi için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Bakan ayrıca en kısa sürede Sudan’a gönderilecek yardımın tıbbi cihazlardan, ilaçlardan, oksijen tüplerinden ve aşılardan oluştuğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya