Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, savaş uçağı Chackmate’i inceledi

Putin, savaş uçağı Chackmate’i inceledi

Çarşamba, 21 Temmuz, 2021 - 14:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AFP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün (Salı) yeni nesil Rus savaş uçağı Checkmate’in resmi tanıtımı öncesinde uçakta incelemede bulundu.

Sukhoi şirketi tarafından üretilen uçak Moskova yakınlarındaki bir fuarda tanıtıldı. Rusya’nın devlet savunma şirketi Rostec’e göre Putin uçağı yakından inceledi.

Rostec tarafından yapılan açıklamada, İcra Kurulu Başkanı Sergey Çemezov ve United Aircraft Corporation Genel Müdürü Yury Slyusar yeni savaş uçağı Checkmate hakkında Putin’e bilgi verdiği belirtildi.

Hangara konuşlandırılmış uçakta büyük beyaz harflerle İngilizce ‘The Checkmate’ yazıyor.

Rostec, uçağın beşinci nesil, tek motorlu, hafif taktik uçak olduğu açıkladı. Bir Rostec sözcüsü uçakta yapay zeka özellikleri olduğunu ve uçağın şimdilik havalanmayacağını belirtti.

İki yılda bir düzenlenen MAKS Havacılık Fuarı’na katılan Putin açılışta Rus havacılık endüstrisine övgüde bulundu.

Putin, “Rus havacılık endüstrisi gelişmek için büyük bir imkan taşıyor. Hava endüstrimiz yeni rekabetçi uçakların üretimi için çalışmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Putin, iktidarda olduğu yirmi yıl boyunca orduya ve yeni silah geliştirmeyi öncelik haline getirdi.

Rusya, RS-28 Sarmat füzesi ve Burevestnik gibi mevcut savunma sistemlerinden saklanabilen silahlar geliştirmekle övünüyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya