Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Aşıları adil bir şekilde paylaşın

WHO: Aşıları adil bir şekilde paylaşın

WHO Genel Direktörü, Olimpiyat meşalesi sönünceye kadar 100 bin can kaybı daha bekliyor
Perşembe, 22 Temmuz, 2021 - 09:00

Tokyo Yaz Olimpiyatları spor müsabakalarının dün (Çarşamba) başlamasıyla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yarışın henüz sona ermediğini belirtti.

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 300 km güneyinde Fukuşima’da müsabakaların başlamasını, Ghebreyesus, hükümetleri ve insanları yeniden salgınla mücadele çağrısında bulunmak için vesile olarak kullandı. Genel Direktör Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) oturumunda “Birbirimize karşı değil, virüse karşı bir yarıştayız.” ifadelerini kullandı. Ghebreyesus gazetecilere hitaben “Kovid-19 4 milyondan fazla can alırken, yeni bir vaka ve ölüm dalgasının ilk aşamasındayız. 8 Ağustos’ta Olimpiyat meşalesi sönünceye kadar 100 bin kişi daha hayatını kaybedecek.” dedi. Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre, WHO Genel Direktörü “Pandemi, dünya onu bitirmeyi seçtiği zaman sona erecek. Tüm bunlar bizim elimizde.” ifadesini kullanarak özellikle ülkeler arasında aşıların daha adil paylaşımına yönelik çağrısını yineledi.

Bu Olimpiyat Oyunları alışılmışın dışında olacak ve seyircisiz olarak tam bir sessizlik içinde gerçekleştirilecek. Japon Yukiko Ueno, Fukuşima’da Japonya-Avustralya softbol maçının başlama atışını yaptı. Bu atış, sağlık nedenleriyle bir yıl ertelenen ve cuma gecesi geleneksel resmi açılış partisine iki gün kala sıkı koşullar altında gerçekleşmesine karar verilen olimpiyatların ilk atışı oldu.

IOC Başkanı Thomas Bach gazetecilere yaptığı açıklamada, “Stadyuma giriş anı, sevinç ve rahatlama anı olacak zira açılışa giden yolun ne kadar zor olduğunu hatırlamaya gerek yok.” dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Thomas Bach, "Stadyuma girmek bir sevinç ve rahatlama anı olacak, çünkü açılışa giden yolun ne kadar zor olduğunu hatırlamaya gerek yok" dedi.

Organizatörler, ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 9 büyüklüğünde yıkıcı bir depremin ardından 2011 yılının Mart ayında büyük bir tsunamiye maruz kalarak nükleer erimeye ve komşu ülkelerin radyasyona uğramasına neden olan, ülkede bazı kasabaları yıllarca yaşanmaz hale getiren ve on binlerce sakini yerinden eden nükleer bir felaketin vurduğu Fukuşima’da müsabakaları başlatmak istediler.

“Yeniden Yapılanma Oyunları” 2013’te Tokyo olimpiyatları düzenleme hakkı kazandığında kullanılan formüldü ancak Kovid-19 salgını geçen yıla ve bu yıla gölge düşürdü.

Japonya’da, 1 Temmuz’dan bu yana Olimpiyat Oyunlarında çalışan kişilere (sporcular, yetkililer ve medya) yapılan günlük testler kapsamında, dün test edilen 20 binden fazla kişi arasında 8’i sporcu olmak üzere 79 pozitif vaka ortaya çıkardı. Şansız olan ve Kovid-19 sebebiyle Olimpiyatlardan ayrılmak zorunda kalan sporcular arasında Şilili bir tekvando sporcusu ve Hollandalı bir patenci yer alıyordu.

Dün öğleden sonra, ilk futbol müsabakaları sırasında siyaset çekinerek Olimpiyat dünyasına girdi. İngiliz ve Şilili kadın futbolcular, çarşamba günü Sapporo’da Olimpiyat turnuvasının ilk maçından önce tek dizlerinin üzerine çökerek ırkçılığı kınadılar. Bu jest, IOC’nin temmuz ayı başlarında, sporcuların müsabakalar başlayıncaya kadar oyunlar sırasında görüşlerini ifade etmelerine izin verme kararının ardından geldi. Sporcular, medya ve sosyal ağlarda tek dizlerinin üzerine çöküp ırkçılığa karşı siyasi açıklamalar yapma, basın toplantılarında sloganlı giysiler giyme haklarına sahip oldu. Thomas Bach çarşamba günü yaptığı açıklamada, müsabakalar sırasında, sosyal platformlarda ve Olimpiyat Köyü’nde bu tür uygulamalar yasak olsa bile, ırkçılık karşısında bunlara “İzin verilebilirdi” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya