Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan hükümetine başkanlık edecek tek aday: Mikati

Lübnan hükümetine başkanlık edecek tek aday: Mikati

Berri Şarku’l Avsat’a konuştu: Tüzük düğümüyle mücadele edilmeyecek
Pazartesi, 26 Temmuz, 2021 - 09:30
Hariri ve Mikati, eski Başbakan Tammam Selam da dahil olmak üzere 25 Temmuz’da eski başbakanlarla yaptıkları görüşmenin ardından el sıkışıyor (Hariri’nin basın ofisi)

Müzakerelerin son saatleri, Özgür Yurtsever Hareket’in Tammam Selam’ın ismini vermekten geri adım atması sonrasında eski Başbakan Necib Mikati’nin yeni Lübnan hükümetini kurma konusunda tek aday olarak kalmasıyla sonuçlandı. Öte yandan Hizbullah’ın Hariri’nin ismini verirken yaptığı gibi çekimser kalmak yerine, kendisine oy vermeye karar vermesinin ardından Mikati’nin oylarının yaklaşık 80’e çıkması bekleniyor.

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada atmosferin olumlu olduğunu belirtti. Berri, blokların açıklanan tavırları ortasında Mikati’nin en olası aday olduğuna dikkati çekti. Berri, Avn yanlısı blok ve Lübnan Kuvvetleri’nin Mikati’ye oy vermekten kaçınmasının, mezhepçi tüzüğü kaybetmek olarak sınıflandırılamayacağını ifade ederken, “Hükümeti kurmada tüzük yoktur. Aksine bir ismin görevlendirilmesinde vardır. Bu nedenle yasal faktörler dikkate alınmalıdır” dedi. İki blok dışında yaklaşık 20 Hristiyan milletvekilinin Mikati’ye oy verebileceğini söyleyen Berri, bu zor koşullarda ülkeyi yönetecek, vatandaşların acılarını dindirecek ve geleceğin yolunu çizecek bir hükümet kurmak için artık çalışmanın zamanının geldiğini vurguladı.

Berri, Özgür Yurtsever Hareket bloğunun oy kullanmaktan kaçınmasının etkisini hafifletmeye çalışırken, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın Mikati hakkında olumlu olduğunu ve kimsenin cumhurbaşkanının Hristiyanlığını sorgulayamayacağını kaydetti.

Mikati, bugün istişarelerden sorumlu kişi olarak atansa da Hizbullah’ın tavrına aşina olan bir kaynak, “Hükümeti kurma görevi garanti altında, ancak hükümeti kurmak zor” dedi.

25 Temmuz’da bu sabahki istişareler başlamadan önce adaylık meselesini çözüme kavuşturmak için yoğun bir meclis faaliyeti yürütüldü. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre parlamento başkanlığının başında olan Kalkınma ve Kurtuluş Bloğu, aday sunmayı bu sabaha erteleyecek ve Cumhurbaşkanı Avn ile kısa bir görüşme yapmadan önce Cumhuriyet Sarayı’na kısa bir istişare toplantısı yapacak.

Eski başbakanlar Necib Mikati, Fuad Sinyora, Saad Hariri ve Tammam Selam, Hariri’nin evinde bir toplantı düzenlerken, daha sonra ise Mikati’nin isminin verilmesini destekleme kararı aldılar. İlerici Sosyalist Parti ise eski Milletvekili Velid Canbolad başkanlığında bir toplantı düzenledi. Toplantıda Mikati’nin, ‘Fransız girişimini benimseyen bir kurtarma hükümeti oluşturmak için bir çözüm bulma ihtiyacının gerçek bir giriş noktası olması’ talebi doğrultusunda aday olması kararı alındı. Bu adaylığın ise ülkede parasal, finansal ve sosyal istikrarı sağlamak için Uluslararası Para Fonu ile müzakere yoluyla reform yapma amacı taşıması gerektiği belirtildi.

İstişareler, bugün Avn ve Berri arasında yürütülecek ve ardından hükümeti kurmakla görevli yetkilinin isminin resmen açıklanması için yarın tamamlanacak.


Editörün Seçimi

Multimedya