Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, Ocak ayından bu yana kaydedilen en yüksek vaka sayısı sonrasında milyonlarca vatandaşa test yapıyor

Çin, Ocak ayından bu yana kaydedilen en yüksek vaka sayısı sonrasında milyonlarca vatandaşa test yapıyor

Pazartesi, 26 Temmuz, 2021 - 12:45
Çin’in Jiangsu eyaletindeki Nankin sakinleri, koronavirüs testi için sıra bekliyor (AFP)

Çin, bugün (26 Temmuz Pazartesi) Çin topraklarında 76 yeni koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı. Bu sayı, Ocak ayından bu yana ülkede kaydedilen en yüksek rakam oldu. Yetkililer, gelişme sonrasında Jiangsu eyaletinde vatandaşlara test uygulamaya başladı.

Pekin, ilk kez 2019 yılının sonlarında Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüse karşı sıfır tolerans yaklaşımını benimsiyor. Öyle ki herhangi bir vaka görülür görülmez şehirleri giriş çıkışlara kapatıp, kapsamlı testle gerçekleştiriyor.

Jiangsu eyaletinin başkenti Nankin’de on binlerce kişiye sokağa çıkma yasağı getirildi. Yetkililer, geçen hafta havalimanında bir vakasının tespit edilmesi sonrasında 9,2 milyon kişiyi kontrole tabi tuttu.


Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada “40 yerel vakadan 39’u Jiangsu eyaletinde, 1’i ise Liaoning’de” derken, yeni ölüm vakasının kaydedilmediğine dikkati çekti.

Nankin Havalimanı’ndan komşu Anhui ve diğer 3 ile seyahat eden vatandaşlarda 5 kişinin testi pozitif çıktı. Bu durum ise ülke çapında yeni bir dalganın başlayabileceğine dair korkuları artırdı.

Gelişme sonrasında Nankin yetkilileri, Pazar günü itibariyle büyük ölçekli bir test turuna başladıklarını açıkladı.

Pekin, Delta mutantının yayılmasıyla ilgili endişelerin arka planında sınır illerinde salgının yayılmasını kontrol altına almaya çalışıyor.


Kuzey Kore sınırındaki Liaoning eyaletinde bugün yeni vakaların tespit edildiği açıklandı. Yeni vakalarla birlikte Perşembe gününden bu yana bölgedeki yerel vaka sayısı 5’e yükseldi.

Güneybatıdaki Yünnan eyaleti de komşu Burma’dan gelenler nedeniyle vaka sayısında artış görüldüğünü duyurdu. Eyalet, 20 Haziran’dan bu yana yaklaşık yarısı Burma bağlantılı olmak üzere 79 vaka kaydetti.

Guangdong Sanayi Bölgesi, yakın zamanda yeni vakaların kaydedilmesinden sonra ülke dışından gelen insanlar için 5 bin yataklı bir karantina kliniği inşa etti.

Çin, 2019’un sonlarında ilk salgından bu yana 92 bin 605 vaka ve 4 bin 636 ölüm kaydetti. 


Editörün Seçimi

Multimedya