Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kazimi: ‘Irak, ExxonMobil’e başka bir ABD şirketi dışında alternatif kabul etmeyecek’

Kazimi: ‘Irak, ExxonMobil’e başka bir ABD şirketi dışında alternatif kabul etmeyecek’

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 12:15
ABD’deki sitelerinden birinde ExxonMobil logosu (Arşiv- Reuters)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, Irak’tan ayrıldığında ExxonMobil’in yerini başka bir ABD şirketinin almasını istemediğini belirtti.

2019 yılında Irak petrol üretimini artırmak için 53 milyar dolarlık bir projeye devam eden Exxon, Irak’ın en büyük petrol sahalarından biri olan Batı Kurna 1 sahasındaki 32,7 hissesini satmaya çalışıyor.

Kazimi, 26 Temmuz’da ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından Washington’daki gazetecilere açıklamada bulundu. Irak Başbakanı, ExxonMobil’in ülkedeki koşullar nedeniyle değil, iç idari uygulamaları ve kararlarıyla ilgili nedenlerle Irak’tan ayrılacağını dile getirdi.

Reuters’a göre Kazimi, Exxon ayrıldığında Irak’ın, başka bir ABD şirketi dışındaki alternatifleri kabul etmeyeceğini belirtti.

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdulcabbar, geçtiğimiz Mayıs ayında Irak’ın, ExxonMobil’in Batı Kurna 1’deki hissesini devlete bağlı Basra Petrol Şirketi aracılığıyla satın almayı düşündüğünü açıklamıştı.

Reuters’ın aktardığına göre şirket, Ocak 2021’de hissesini satmak için PetroChina ve Çin merkezli açık deniz petrol ve gaz devi SINUC ile bir anlaşma yaptığını belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en büyük ikinci petrol üreticisi olan Irak’ın yabancı yatırım alması gerekiyor. Irak’ın petrol gelirleri, ülke gelirinin en az yüzde 95’ine katkıda bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya