Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin: Kum fırtınası koca bir şehri yuttu

Çin: Kum fırtınası koca bir şehri yuttu

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 14:00
Kum fırtınası (AFP)

Çin'in kuzeybatısındaki Gobi Çölü'ne yakın bir noktada bulunan Dunhuang şehrinde, yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki dev kum fırtınası, bir felaket filmi gibi korku uyandıran bir şekilde bahçeleri, evleri ve binaları yuttu.

AFP'nin haberine göre, kum fırtınası, zengin tarihiyle ünlü Gansu Eyaletindeki antik İpek Yolu üzerinde bulunan Dunhuang şehrini yuttu. 

Yerel televizyon kanalı Jimo News'e konuşan bir sakin, kum fırtınasının aniden geldiğini ve sadece beş veya altı dakika içinde şehri kapladığını söyledi.

Dunhuang'ın birkaç yıldır böyle bir olaya tanık olmadığını vurgulayan bölge sakini, "Güneşi göremiyordum. İlk başta kum fırtınası yüzünden kendimi sarı tozla çevrili buldum, sonra kırmızıya ve sonunda siyaha döndü" dedi. 

Dunhuang, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak sınıflandırılan bazı Budist tapınaklara ve duvar resimleri olan Mogao Mağaraları ile ünlü. 

Çin medyası, kum fırtınalarının ilkbaharda bölgede yaygın olduğunu, ancak yaz aylarında nadir görüldüğünü aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya