Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail İçişleri Bakanlığı, Filistinli ailelerin birleşimini değerlendirmeyi reddediyor

İsrail İçişleri Bakanlığı, Filistinli ailelerin birleşimini değerlendirmeyi reddediyor

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 11:30
Geçtiğimiz Haziran ayı sonlarında aile birleşimi yasası tartışıldığı sırada Knesset dışındaki Filistinli aileler (AFP)

İsrail İçişleri Bakanlığı, İsrail parlamentosu Knesset'te ‘vatandaşlık yasasının’ reddedilmesine rağmen Filistinli ailelerin birleşimi taleplerini değerlendirmeyi reddetti.

Yasa süresinin bu ay başında dolması ardından aileler 380'den fazla başvuruda bulundu. Bireysel hakları savunan İsrail merkezli HaMoked derneği, İçişleri Bakanı’nı başvuruları işleme almak ve değerlendirmekten kaçınma talimatını iptal etmeye, nasıl sunulacağına dair yeni bir kılavuz yayınlamaya çağırdı.

Vatandaşlık ve İsrail'e Giriş Yasası sona ermiş olsa da İsrail İçişleri Bakanlığı Filistinli ailelerin birleştirilmesi taleplerini işleme koymayı hala reddediyor.

Adalah İnsan Hakları Merkezi’nin İsrail ve dünyadaki en ırkçı yasalardan biri olarak nitelendirdiği söz konusu yasa, Batı Şeria veya Gazze Şeridi kimlik kartına sahip herhangi bir Filistinlinin, İsrail'de eşiyle birlikte yaşamasını engelliyordu. Knesset'in bu ay yasayı uzatmaması üzerine süresinin dolacağı bekleniyor.

Ancak HaMoked derneği, söz konusu 380 talebin dikkate alınmadığını, zirâ İçişleri Bakanı Ayelet Şaked’ın Nüfus ve Göç İdaresi çalışanlarına Filistinlilerin Gazze Şeridi ve Batı Şeria'dan gelen taleplerini kapsamlı bir şekilde işleme almamaları yönünde talimat verdiğini belirtiyor.

Bu konudaki yargı süreçlerinde yüzlerce Filistinli aileye yardım eli uzatan HaMoked derneği, kendi deyimiyle Bakan Şaked’ın erteleme niyeti taşıyan talimatlarını eleştirdi. Merkez, hazırlanan yeni prosedürün Filistinlilerin haklarını kullanmalarını eskisinden daha zor hale getireceğinden korktuğunu da ifade etti.

HaMoked derneği, İnsan Hakları Savunucusu Hekimler (Physicians for Human Rights, PHR) ile yayınladığı ortak açıklamada, Şaked ve Nüfus ve Göç İdaresinin başkanı olarak Shlomo Mor-Yosef’u Filistinli ailelerin birleşmesi taleplerinin dikkate alınmamasına ilişkin yasal dayanağı olmayan yönergeyi yürürlükten kaldırmaya çağırdı. İki dernek, Filistinlilere tam bir şekilde yasal statü verilmesi taleplerinin ele alınmasını, bu yönde daha fazla kaynak ve insan gücü tahsis edilmesini talep etti.

Aile birleşimi ve statü yükseltme talepleri hakkında bugünlerde bir bilgilendirme belgesi yayınlayan HaMoked merkezi, İsrail'de en az iki buçuk yıl oturma iznine sahip ve işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin statü yükseltme hakkına sahip olduğuna dikkat çekti. HaMoked, bu yönde uygunluğu bulunan herkese İçişleri Bakanlığına kısa ve öz bir mesaj göndererek talepte bulunmalarını tavsiye etti. Mesaj formatı, merkezin Facebook sayfasında yer alıyor.

HaMoked Merkezi Genel Müdürü Jessica Montell, bu konudaki açıklamasında, “Knesset'in bu yönde bir daha yasa çıkarmayacağına, bu ayrımcı ve ırkçı yasa döneminin kapanacağına yürekten inanıyorum. Şimdi uzun yıllar ayrı kalan veya geçici izinlerle görüşen ailelere yeni bir fırsat doğdu. HaMoked, bu ailelerin aile hayatı haklarını kullanabilmeleri yönünde bu fırsattan yararlanmaları için yoğun çalışıyor” ifadelerine başvurdu. 


Editörün Seçimi

Multimedya