Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Protestocuların öldürüldüğü İran’da ABD’den Tahran yönetimine tepki

Protestocuların öldürüldüğü İran’da ABD’den Tahran yönetimine tepki

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 09:30
İran’da yaşanan su krizinden sonra Ahvaz’daki gösteriler (İran medyası)

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’daki su kıtlığını protesto eden göstericilere karşı şiddet kullanmasını kınadığını belirtti.

Reuters’in haberine göre Price açıklamasında “İran halkının, güvenlik görevlilerince tutuklanma ve şiddet görme korkusu olmaksızın barışçıl bir şekilde gösteri yapmasını ve kendilerini ifade edebilmesini destekliyoruz” dedi.


Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde İran’daki gösterilerin devam ettiği görülüyor. Göstericiler İsfahan eyaletindeki Baharistan’daki Veli el Asr’da ve Batı İran’daki İvan’da toplandı.

Göstericiler İran hükümeti karşıtı sloganlar atarken İran dini lideri Hamaney’in fotoğrafını yaktı.

İran’da kötüleşen su krizi ve hükümetin krizleri kontrol etmekteki başarısızlığı nedeniyle iki hafta önce Ahvaz’ın çeşitli bölgelerinde halk gösteriler için toplanmaya başladı.

Protestolar hızla İran’ın çeşitli bölgelerine sıçradı.


İran devlet medyasına göre bölgede yaşanan son protestolarda biri polis memuru olmak üzere en az 5 kişi hayatını kaybetti. Ancak Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporunda hayatını kaybedenlerin sayısını 8 olarak açıkladı.

Yaşanan sık elektrik kesintileri, İran parasının değerini kaybetmesi, yüksek enflasyon, muhaliflere yönelik artan baskı ve siyasi engeller halkın hoşnutsuzluğunun temel nedenleri arasında yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya