Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İklim değişikliği, aşırı hava olaylarını artırdı

İklim değişikliği, aşırı hava olaylarını artırdı

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 13:30
Güney Afrika’nın Graaff-Reinet kentinde, yağmur üretmeyen bulutlar ve kurumuş bir barajda oluşan çatlaklar (Arşiv- Reuters)

Yapılan bir araştırma, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak dünya genelinde aşırı hava olaylarının sayısının arttığını gösterdi.

‘Science Advances Journal’ dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, Dünya’nın kara kütlesinin yaklaşık üçte ikisinin, günlük ila çok yıllı aralıklarda ‘daha ıslak ve daha uçucu’ bir su iklimi yaşayacağını belirtti. Bu, aşırı nem ve kuraklık arasında daha geniş dalgalanmalar anlamına geliyor.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) göre, Bilim adamları dünyanın toplam kara alanının üçte birinin daha kurak olacağı konusunda uyardı.

Uluslararası bilim adamlarına göre çok sayıda yağış, olayı altyapı ve genel olarak toplum için ek bir tehdit oluşturuyor.

Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden Wenxia Zhang liderliğindeki ekibe göre her şeyden önce, küresel ısınma iklimi dengesiz hale getiriyor.

Araştırma, iklim ısındıkça hidrolojik döngünün yoğunlaştığını ve ortalama küresel yağışın yüzde 1 ila 3 arttığını ortaya koydu.

Araştırma, Avrupa’nın güneybatısının ve Afrika’nın güneyinin daha kurak bölgeler olduğunu gösterirken, havanın daha değişken hale gelmesinin kuraklık ve su kıtlığı risklerini artırdığını vurguladı. Araştırmaya göre Akdeniz bölgesi de daha kurak hale gelirken, Amazon ise daha az yağış görecek.

Araştırmada ayrıca, çiftçilik ve su yönetim sistemlerinin bu değişiklikleri hesaba katması uyarısı yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya