Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’den üçüncü doz aşı kararı

İsrail’den üçüncü doz aşı kararı

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 07:15

İsrail dün (Perşembe) vaka sayılarını kontrol altına alma noktasında yeşil rozet uygulamasına döndü. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, bir uzman ekibin, yetişkinlere aşının üçüncü dozunun verilmesini tavsiye ettiğini aktardı.

DPA’nın haberine göre, yüzden fazla kimsenin bulunduğu kalabalık görüşmelerde, 12 yaş üzeri katılımcıların Kovid-19 aşısı oldukları veya virüsü geçirdiklerini gösteren bir sertifika taşımaları veya negatif test sonucu göstermeleri gerektiği belirtildi.

Bu kararın spor ve kültürel etkinliklerin yanı sıra, spor salonları, restoranlar, konferanslar, ibadet yerleri ve diğer kurumlar için de geçerli olduğu belirtildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı bir uzman ekibin yetişkinlere aşının üçüncü dozunun verilmesini tavsiye ettiğini duyurdu. Bu duruma ilişkin, 60 ila 70 yaş arasındaki hangi yetişkin grubun aşının üçüncü dozunu alması gerektiği konusunda anlaşmazlıkların olduğu belirtildi.

Bakanlığın önümüzdeki günlerde üçüncü doz ve hedef yaş grubuyla ilgili bir açıklama yapması planlanıyor.

Söz konusu durum, bakanlığın İsrail vatandaşlarını aşılama noktasında kullandığı Pfizer ve BioNTech aşılarının etkinliğinin Haziran ayı başından bu yana keskin bir şekilde düştüğünü açıklamasına karşı geldi.

Bakanlık aşının etkinliğinin enfeksiyonu önlemede yüzde 39, ciddi semptomları önlemede ise yüzde 91 olduğunu aktardı.

İsrail’deki Kovid-19 kaynaklı yeni vaka sayılarının günlük 2 bini aştığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya