Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hint bilim insanları: D vitamini eksikliği, obeziteye neden oluyor

Hint bilim insanları: D vitamini eksikliği, obeziteye neden oluyor

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 08:15

D vitamini veya ‘güneş ışığı vitamini’, insan vücudu için önemli besinlerden biri. Eksikliği kemiklerin zayıflamasına, osteoporoz ve artrit riskinin artmasına neden olabiliyor.

ABD’deki Michigan Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülenler de dahil olmak üzere yapılan birçok çalışma, çocuklarda D vitamini eksikliğinin saldırgan davranışların ortaya çıkmasına neden olabileceğini gösterdi.

Ancak ‘The Times of India’ gazetesine göre Hindistanlı bilim insanları tarafından yürütülen yeni bir araştırma, vücuttaki D vitamini eksikliğinin obeziteye yol açtığını ortaya koydu. Araştırmacılar, zebra balıklarını, D vitamini içeren takviyeler de dahil olmak üzere beslenme programları içeren gruplara ayırdıkları bir deney yaptılar. Deneyin sonucunda takviyeleri alan grubun daha uzun ve daha az yağlı olduğu görüldü.

Bilim insanları, çalışmalarının, D vitamini eksikliğinin vücutta kolesterol birikiminin yanı sıra metabolik sorunların ortaya çıkmasına ve kilo alımına katkıda bulunduğunu kanıtladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya