Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şam rejiminin alternatif enerji çağrısı başkent sakinlerinde şaşkınlık yarattı

Şam rejiminin alternatif enerji çağrısı başkent sakinlerinde şaşkınlık yarattı

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 07:15
Fotoğraf (AFP)

Şam yönetiminin elektrik krizine çözüm olarak alternatif enerjiye yönelik yaptığı çağrı halihazırda boğucu bir geçim krizinden yorgun düşen Suriyelilerde omuzlarına ek yükler bineceğine dair endişeleri artırdı.

Şam sakinlerinden 65 yaşındaki Sevsen, resmi medya organlarının alternatif yenilenebilir enerji kullanımını yaymak için ne sürdüğü çözümlere yönelik endişesini dile getirdi. “Ülke iflas etmiş. Biz bitmişiz. Güneş enerjisi ekipmanı masraflarının ödemesini nasıl yapacağız?” diye sordu. Mali gücünü aştığı için alternatif enerji ekipmanları satın alamayacağını belirten Sevsen sözlerine şöyle devam etti:

“Acımasız bir şekilde vergiler toplayan hükümet elektrik ve temel hizmetleri sağlamak zorunda. Savaşın sürdüğü 10 yıl boyunca elektrik tacirlerine bataryalar karşılığında yüz binlerce lira ödedim. Alternatif enerji tacirlerine verecek bir şeyim kalmadı. Kelimenin tam anlamıyla iflas etmiş durumdayım.”

Suriye Başbakanı Hüseyin Arnus Şam kırsalındaki Adra bölgesindeki sanayi kentini ziyaretinde “Elektrik enerjisi sıkıntısı var. Elimizde alternatif enerjilerden başka bir çözüm yolu yok” açıklamasında bulunmuştu.

Arnus daha önce de devlet televizyonuna verdiği demeçte, mevcut elektrik krizinin asıl sebebinin 80 bin sanayi kuruluşunun çalışmaya dönmesi ve yerleşim bölgeleri pahasına kendilerine elektrik transferi yapılması olduğunu belirtmişti. Ayrıca Arnus’a göre kontrol noktalarının genişlemesi, şebekeler ve elektrik istasyonları üzerinde ek bir baskı oluşturuyor.

Rejimin 5 bin megavatlık üretme kapasitesi var. Ancak yalnızca 2 bin 300 megavat üretilebiliyor. Bu da bütün elektrik ihtiyacının yüzde 25’ine tekabül ediyor. Kalan miktarın üretilmesi ise gaz ve akaryakıt ithalatlarına bağlı. Yeterli miktarda gaz ve akaryakıt da bulunmuyor. Şam bunun sebebini, ABD’nin ülkenin kuzeydoğusundaki petrol kuyularını ele geçirmesine bağlıyor.

Hükümetin yaptığı değerlendirmeler, Suriyelilerin elektrikli ev aletlerini çalıştırmak ve şarj etmek için kullandıkları ve rejim kontrolündeki bölgelerde neredeyse her evde bulunan bataryalara yaptıkları harcamaların 2017 yılında 80 milyon doları aştığını gösteriyor. Bununla birlikte Halep kentinde ve bazı kırsal bölgelerde yayılan jeneratörlere yapılan harcamaların miktarı konusunda ise bir çalışma yok. Halep kentinde ve bazı kırsal bölgelerde evsel ve küçük endüstriyel kullanımlar için elektrik sağlanıyor. Bölge son zamanlarda yakıt krizinden derinden etkilendi. Böylece elektrik enerjisi elde etmek için güneş enerjisine yönelmek tek ve kaçınılmaz bir çözüm haline geldi.

Suriyeliler, özellikle de çiftçiler birkaç yıl önce güneş enerjisine bel bağlamaya başladılar. Birçok bölgede onlarca bireysel ve toplu proje başlatıldı. Ancak yüksek maliyetleri ve güneş panellerini yerleştirmek için alan gerekmesi, güneş enerjisinin özellikle aşırı kalabalık yerleşim bölgelerinde geniş çaplı bir şekilde kullanılmasını engelledi.

Doktor Hasan bundan altı ay önce, Şam'ın eteklerinde taşındığı modern binanın çatısında güneş enerjisi kullanmaya karar verdi. Gücü olanlar için bu en iyi çözümdü. Güneş enerjisi sistemi için 7 milyon Suriye lirası (yaklaşık 2 bin 300 dolar) ödeyen Hasan “Elektrik kesintisi konusunda artık endişem yok” açıklamasında bulundu. Hasan, Şam'ın merkezindeki kliniğinde de güneş enerjisi kullanmak istiyor ancak bu mümkün değil. Çünkü güneş panellerini koyacak yer yok.

Diğer yandan Şam'ın merkezindeki bir giyim mağazasının sahibi, iki katlı 200 metrekarelik mağazasında güneş enerjisi kullanmaya başladı. Bir buçuk yıl önce Şam'ın Guta'sındaki arazisini kontrol etmeye gittiğinde ve akrabasının savaştan sonra Guta’daki elektrikler gittiği için çiftliğinde güneş enerjisi kullandığını görünce böyle bir karar aldığını belirten mağaza sahibi şu açıklamada bulundu:

“Masraflı olduğu doğru ancak sorunu çözüyor: Mağazada jeneratörü uzun saatler çalıştırırdım. Jeneratör yakıt masrafı dışında çok gürültülüydü ve çıkan duman boğucuydu. İlk başta komşularla binanın çatısını kullanmama izin vermeleri konusunda sorun yaşadık. Ancak sonunda bazıları ikna oldu ve projede benimle ortaklığa gittiler. İyi ve muntazam bir aydınlatmadan sonra satışlarımda gözle görülür bir iyileşme oldu.”

Mağaza sahibi sivil yerleşim yerlerinde alternatif enerjiye geçilmesini sağlamaları, tüccar gibi davranmamaları ve halkın ve ülkenin alternatif enerji ihtiyacını fırsatçılığa dönüştürmemeleri için yetkililerin “Allah’tan korkmasını ve gereğini yapmasını” diledi.

Hükümetin yenilenebilir alternatif enerjiye yönelmesine ilişkin söylemlerin artmasıyla birlikte ekipmanlardaki dolandırıcılık vakaları da hız kazandı. Nitekim düşük özellikli paneller, yüksek özellikli olanlarla aynı fiyatlara satılıyor. Dolandırıcılar Çin ve Asya ülkelerinden ithal edilen ve yerel pazarlarda bolca bulunan batarya ve LED'ler konusundaki tecrübenin güneş panelleri konusunda olmamasından faydalanıyor.

Yerel basında çıkan haberler Suriye pazarında sunulan güneş panellerinin hemen hemen yüzde 40-50'sinin özelliklerinin bilinmediği yönünde. Yerel el-Vatan gazetesine göre söz konusu güneş panelleri ülkeye Enerji Araştırma Merkezi’nin bilgisi dışında sokuldu. Bu da güneş panellerinde kullanılmasına izin verilen teknik özelliklerin belirlenmesi için Enerji Araştırma Merkezi'ne gösterilinceye dek güneş panellerinin ithalatına izin verilmemesi konusunda Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanlığı ile üzerinde uzlaşılan mekanizmaya aykırı. Gazete bu güneş panellerinin ya kaçak yollardan ya da Enerji Araştırma Merkezi’ne gösterilmeden ithalatına izin verilmesi sonucunda ülkeye girdiği tahmininde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya