Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle bir petrol tankerine el koydu

ABD, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle bir petrol tankerine el koydu

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 11:30
M/T Courageous petrol tankeri, petrol ürünlerini Kuzey Kore bayraklı gemilere taşıdı. (AFP)

ABD federal mahkemesi dün (Cuma), Pyongyang'a yönelik ABD yaptırımlarını ihlal ederek Kuzey Kore'ye kargo teslim ettiği gerekçesiyle Singapurlu bir petrol tankerine el konulmasına karar verdi.

Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP'den aktardığı habere göre, ABD Adalet Bakanlığı, mahkeme belgelerine dayandırarak yaptığı açıklamada, M/T Courageous petrol tankerinin petrol ürünlerini Kuzey Kore bandıralı gemilere taşıdığını ve Kuzey Kore’deki Nampo limanına sevkiyatları teslim ettiğini bildirdi.

New York'taki bir federal yargıç, petrol tankerine el koyma kararı vererek, ABD'nin şu anda Kamboçya'da demirli gemiye el koymasına izin verdi. Federal yargıcın gemiye el koyma kararı, bu tankerin artık ABD hükümetine ait olduğu anlamına geliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2 bin 734 ton kapasiteli gemiyi Singapurlu Kwek Kee Seng'in satın aldığı belirtilirken, şu ana kadar arandığı ve henüz tutuklanmadığı kaydedildi.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, "Kwek ve ortakları, Kuzey Kore'ye yakıt kaçırmak için sahip oldukları gemileri kullanarak Kuzey Kore hükümeti için hayati bir kaynak sağlıyorlar. Böylece ABD ve BM’nin yaptırımlarını ihlal ediyorlar” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, M/T Courageous tankerinin ABD bankalarından "bilgisi dışında" geçen ABD doları kullanılarak satın alınmış olabileceği belirtildi.

Söz konusu petrol tankeri, Ağustos ve Aralık 2019 arasında, konumu hakkında yasadışı bir şekilde bilgi aktarmayı durdurdu. Uydu görüntüleri, petrol tankerinin o dönemde bir Kuzey Kore gemisine 1,5 milyon doları aşan petrol taşıdığını gösterdi.

ABD yönetimi, Kwek'i paravan şirketleri kullanarak planı gizlemeye çalışmak, uluslararası denizcilik yetkililerine yalan söylemek ve Courageous tankeri hakkında yanlış bilgi vermekle suçladı.

ABD Adalet Bakanlığı, Kwek'i Kuzey Kore'ye yönelik ekonomik yaptırımlardan kaçınmak ve kara para aklamak için komplo kurmakla suçladı.

Kamboçyalı yetkililer, ABD’nin emri uyarınca, söz konusu tankeri Mart 2020'de yanaştığından beri alıkoyuyor.

ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı, 23 Nisan'da tankere el koymak için dava açtı.

Washington ve Pyongyang arasındaki ilişkiler gerginliğini koruyor. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı, Haziran ayında yaptığı açıklamada, ABD ile diyalogun hiçbir sonuca ulaştırmayacağını belirterek ABD ile herhangi bir görüşmeyi reddetti.

İki ülke arasındaki müzakereler, uzun süredir nükleer silahlara sahip olan ülkeye uygulanan uluslararası yaptırımlar ve Kuzey Kore'nin bu yaptırımların kaldırması karşılığında nükleer silahlardan vazgeçmesi gerektiği için çıkmaza girdi.

Kuzey Kore ekonomisi, nükleer programı da dahil olmak üzere yasaklanmış askeri programlarına karşılık uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle yıllardır zorluklarla mücadele ediyor.

ABD'nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi, Haziran ayı sonunda BM Güvenlik Konseyi üyelerini, Kuzey Kore'nin petrol ithalatını ve başta kömür, tekstil ve balık olmak üzere ihracatını sınırlamayı amaçlayan Pyongyang'a karşı alınan kararları katı bir şekilde uygulamaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya