Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Myanmar Genelkurmay Başkanı’ndan Ağustos 2023’e kadar seçim sözü

Myanmar Genelkurmay Başkanı’ndan Ağustos 2023’e kadar seçim sözü

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 12:15
Myanmar Genelkurmay Başkanı General Min Aung Hlaing (AFP)

Myanmar’ın eski fiili lideri Aung San Suu Çii’yi deviren 1 Şubat darbesinden bu yana iktidarı elinde tutan askeri cuntanın lideri Genelkurmay Başkanı General Min Aung Hlaing, Ağustos 2023 tarihine kadar seçimleri düzenleme sözü verdi.

Hlaing, gerçekleştirdiği darbenin 6 ayını doldurması nedeniyle yaptığı konuşmada, “Olağanüstü hal hükümlerini Ağustos 2023’e kadar tamamlayacağız. Çok partili seçimleri mutlaka gerçekleştireceğime söz veriyorum” dedi.


General Hlaing, darbeden kısa bir süre önce, Kasım 2020’de düzenlenen ve Suu Çii'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nin (NLD) kazandığı genel seçimlerde hile yapıldığını iddia etmişti.

Myanmar Genelkurmay Başkanı, darbeyi gerçekleştirmeden önce ordunun Arakanlılara yönelik kanlı baskısı nedeniyle yaptırıma maruz kalmıştı.

Darbenin ardından da, ABD yönetimi, Myanmar’da askeri darbeye öncülük eden Hlaing ve diğer yetkilileri yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.


Myanmarlı bazı gençler bugün sosyal medyada darbenin üzerinden 6 ayın geçmesine atıfta bulunarak, “Yaşadığımız sürece bu diktatörlüğe karşı savaşacağımıza söz veriyoruz. Askeri botların karşısında diz çökmeyeceğiz” şeklinde tweetler attı.

Siyasi, ekonomik ve sağlıkla ilgili kaosa rağmen, askeri cunta her türlü muhalefeti bastırmaya devam ediyor.

Bir sivil toplum örgütüne göre, 6 ay içinde 940 sivil öldürüldü, yüzlercesi kayboldu ve 5 bin 400’den fazla kişi hapsedildi.

Hukuk ekibiyle yaptığı kısa görüşmeler ve mahkemeye çıkması dışında dış dünyayla hiçbir teması olmayan Suu Çii, 10 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılabileceği bir dizi suçlamayla karşı karşıya kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya