Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Delta varyantına karşı iki doz aşı olunmalı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Delta varyantına karşı iki doz aşı olunmalı

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 17:30
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan Delta varyantının diğer varyantlardan daha hızlı yayıldığını ve daha tehlikeli olduğunu yineleyerek, Delta varyantına karşı ülkede onaylanmış aşılardan iki dozu hızlı bir şekilde almanın önemini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali bugün düzenlediği basın toplantısında, alerjinin aşırı ve şiddetli olmaması halinde bu durumun aşı yaptırmaya engel olmadığını söyledi.

Bakanlık Sözcüsü, aşılara karşı alerji vakalarını kanıtlayan tıbbi raporların bu amaç için belirlenen [email protected] adresine e-posta yoluyla gönderilebileceğini ifade etti.

Dr. Abdulali, aşının hamileleri koronavirüse yakalanmaları halinde ciddi semptomlardan koruduğunu ve yoğun bakımdaki enfekte hamile kadınların yüzde 98’inin aşısız olduğunu bildirdi.

Ülkede şu ana kadar 27 milyon dozu aşkın aşı yapıldığını dile getiren Dr. Abdulali, tedbirlere uymanın ve aşı yaptırmanın salgının üstesinden gelmek için iki önemli faktör olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, son 24 saat içerisinde bin 84 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 526 bin 814’e ulaştığını bildirdi.

Bakanlık, bin 403’ü yoğun bakımda tedavi gören ağır hastalar olmak üzere aktif vaka sayısının 11 bin 191 olduğunu duyurdu.

Bakanlığa göre, bin 285’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 507 bin 374 kişi iyileşirken, son 24 saatte 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 8 bin 249’a çıktı.

Bakanlık, ihtiyati tedbirlerin uygulanmasında rehavete karşı uyararak, maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve elleri sık sık sterilize etmek gibi önleyici tedbirlere bağlı kalmanın önemini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, sağlık hizmetleri hakkında bilgi almak isteyenlerin 7/24 hizmet veren 937 numaralı çağrı hattını aramasını da tavsiye etti.


Editörün Seçimi

Multimedya