Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan acilen aşı yaptırın çağrısı

Suudi Arabistan’dan acilen aşı yaptırın çağrısı

Pazartesi, 2 Ağustos, 2021 - 11:00

Suudi Arabistan sağlık yetkilileri, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı bağışıklığı olmayanlara aşı yaptırmayı hızlandırmaya çağrısında bulundu. Aynı zamanda, Suudi vatandaşları ve ülkede ikamet eden yabancı uyrukluların, kamu ve özel tesislere girmek, etkinlik ve faaliyetlere katılmak için sağlık durumunu doğrulamak üzere devlet tarafından onaylanan Tawakkalna telefon uygulaması üzerinden virüse karşı bağışıklığı olduğunu kanıtlaması zorunluluk hale geldi.

İş yerlerine ve halka açık mekanlara giriş için, insanların koronavirüse karşı bağışıklığı olmasını gerektiren bir karar yürürlüğe girdi. Bu karar, Suudi Arabistan’ın pandemi ile başa çıkma, aşılama kapsamını genişletme ve vatandaşlarını Kovid-19’a karşı onaylanmış aşıları olmaya yönlendirme için kademeli olarak attığı adımlar çerçevesinde geldi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşılarına veya aşının bileşenlerinden birine karşı tıbbi olarak kanıtlanmış alerjisi olan kişileri de dahil olmak üzere Kovid-19 aşıları olmayacak tıbbi istisnaların durumunun tıbbi raporlara dayalı olacağını söyledi. Bakanlık bu konudaki tıbbi raporların ve rapor için taleplerin alınabileceği bir posta adresi tahsis etti.

Aşı olmayan kişilere yönelik alınacak önlemler kapsamında, Suudilerin 9 Ağustos itibariyle iki doz aşı almadan yurtdışına seyahat etmeleri yasak olacak.

İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı koronavirüse karşı bağışıklığı olmayan çalışanları nasıl ele alacağına yönelik mekanizmasına ilişkin bir açıklama yayınlamıştı. Bu kapsamda, kamu sektöründe işverenlerin aşısız çalışanlarından 9 Ağustos’a kadar uzaktan çalışmalarını istemesine, bu süreçte aşı olunmaması halinde çalışanının izin bakiyesi bitene kadar otomatik olarak ücretli izne çıkarılması, ardından ise her kuruluşun kendi yönetmeliğine göre çalışanlarıyla ilgilenmesi şartıyla, çalışanın ücretsiz izin dönemine girmesine izin verildi. Aynı durum, işçi ve işveren aksini bir karar almadığı sürece, ücretsiz izin süresinin 20 günü aşması halinde iş sözleşmesinin askıya alınmış sayılması şartı ile özel sektörde de geçerli oldu.

Suudi Arabistan’daki çeşitli devlet kurumları, çalışanlarına Delta varyantından korunmak için iki doz aşısı olma çağrısında bulundu. Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı, eğitimcilerin ve 12 yaş ve üzeri tüm öğrencilerin, eğitime güvenli bir geri dönüş yapmak için Ağustos ayının sonunda öğretim yılı başlamadan önce iki doz aşı olmaları gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, eğitimin ortaokul ve lisede iki doz aşı olan öğrenciler için yüz yüze olacağını duyurdu. Açıklamada, ilkokul ve anaokulu öğrencilerin yüz yüze eğitimlerine geri dönmesinin ülkedeki nüfusunun yüzde 70’inin iki doz olarak aşılanması ile sürü bağışıklığa ulaşılmasına bağlı olacağını ve bunun için 30 Ekim’e kadar bekleneceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, ülkenin her bir yanına dağılan aşılama merkezleri aracılığı ile şu ana kadar uygulanan aşı dozu miktarının 27 milyon dozu aştığını belirtti. Abdulali dün koronavirüs gelişmelerine yönelik basın toplantısında tek doz aşının veya koronavirüs enfeksiyonunun atlatmış olmasının Delta varyantına karşı koruma sağlamadığını vurguladı.

İstatistiklerle ilgili olarak ise, Sağlık Bakanlığı bin 84 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve bin 285 kişinin sağlığına kavuştuğunu duyurdu. Diğer yandan bin 403’ü yoğun bakımda tedavi gören ağır hastalardan oluşmak üzere toplam aktif vaka sayısının 11 bin 191’e çıktığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın dün yayınladığı Krallık’taki koronavirüs gelişmelerine ilişkin yeni istatistikler, ülkedeki toplam vaka sayısının 526 bin 814’e, iyileşen vaka sayısının 507 bin 374’e ulaştığını ayrıca virüs sebebiyle 12 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybının 8 bin 249’a yükseldiğini gösterdi.

Diğer yandan Suudi Arabistan, dün Suudi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir koronavirüs aşısını olmuş, özel bir elektronik uygulama aracılığıyla aşı dozlarına yönelik bilgileri doğrulanmış ve turist vizesi almış kişilerin ülkeye girişlerine izin vermeye başladı. Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tam doz ile aşı olan turistlerin, ülkeye varışlarında resmi bir aşı sertifikası ve yaptıralı 72 saat geçmemiş negatif sonuçlu bir PCR testinin belgesinin sunulması koşuluyla turistlerin karantinaya tabi tutulmadan Krallığa girebileceklerini belirtti. Yapılan açıklamada, Krallığı ziyaret edenlerin, aşı dozlarıyla ilgili bilgilerini, bu konu için tahsis edilmiş yeni elektronik portala ve Tawakkalna uygulamasına kaydetmeleri ve halka açık yerlere girerken göstermeleri gerektiğini belirtildi. Suudi Arabistan’da onaylanmış aşılar, Pfizer, AstraZeneca ve Moderna’dan iki dozundan, Johnson & Johnson aşısının ise bir dozundan oluşuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya