Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moskova: Washington, 24 Rus diplomattan 3 Eylül’e kadar ülkeyi terk etmesini istedi

Moskova: Washington, 24 Rus diplomattan 3 Eylül’e kadar ülkeyi terk etmesini istedi

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 09:15
Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov (AFP)

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD’nin vizelerinin sona ermesinin ardından 24 Rus diplomatın 3 Eylül tarihine kadar ülkeyi terk etmesini istediğini açıkladı.

Antonov, ABD’nin talebinin iki ülke arasında yaşanan belirli bir anlaşmazlıktan kaynaklanıp kaynaklamadığı hakkında bir yorumda bulunmadı. Washington ise konu hakkında açıklama yapmadı.

Rus Büyükelçi, National Interest dergisine verdiği demeçte “Neredeyse tüm diplomatlarımız herhangi bir pozisyon değişikliğine uğramadan ülkeden ayrılacak. Çünkü Washington vize prosedürlerini sıkılaştırdı” ifadelerini kullandı.

Antonov, “Mantığın galip gelmesini umut ediyoruz. Umarım ABD ve Rusya’daki her iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak normal bir hayat sürebilirler” dedi.

Antonov, ABD ve Rusya arasındaki son zamanlarda başlayan siber güvenlik konusundaki diyaloğun sürdürülmesi konusunda umutlu olduğunu açıkladı. Antonov, “Siber tehditler karşısında müzakerelerde bulunma seçeneğimiz hala masada” ifadelerini kullandı.

Moskova ve Washington arasındaki ilişkilerde bir dizi meseleden dolayı anlaşmazlık yaşanıyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ‘katil’ benzetmesinde bulunmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkiler önemli bir darbe aldı.

Biden ve Putin’in 16 Haziran’da görüşmesiyle ilişkilerde küçükte olsa bir düzelme yaşandı. Yaşanan iyileşme sayesinde bazı yabancı yatırımcılar Rus devlet tahlillerini kullanmaya başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya