Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez İşbirliği Konseyi, Umman açıklarında petrol tankerine yapılan saldırıyı kınadı

Körfez İşbirliği Konseyi, Umman açıklarında petrol tankerine yapılan saldırıyı kınadı

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 13:30
Geçtiğimiz Perşembe günü saldırıya uğrayan petrol tankeri Mercer Street (AP-Arşiv)

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Umman kıyılarında Mercer Street isimli petrol tankerine yapılan saldırıyı kınayarak, uluslararası toplumu bölgede güvenlik ve istikrarın yanı sıra ticaret ve petrol arzının hareketini koruyacak şekilde tekrarlanmamasını sağlamak için bu tür saldırılara karşı sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı.

KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, KİK’in uluslararası deniz taşımacılığının emniyeti için çağrıda bulunduğunu ve gemiler ile tankerlerin hareketine yönelik herhangi bir engeli reddettiğini söyledi.

Dr. Hacraf, tüm ülkelerin seyrüsefer hareketini düzenleyen uluslararası sözleşme ve normlara uymaları ve güvenliğini sağlamaları gerektiğini de vurguladı.

Petrol tankeri Mercer Street, geçtiğimiz Perşembe günü Umman Denizi’nde saldırıya uğradı ve İsrail saldırıyla ilgili İran’ı suçladı.

İsrailli milyarder Eyal Ofer’in sahibi olduğu Londra merkezli Zodiac Maritime şirketine ait petrol tankerine düzenlenen saldırıda Romanyalı ve İngiliz iki mürettebatın öldüğü duyuruldu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, olayın ardından ‘seyrüsefer özgürlüğünü baltalayan İran terörizmine’ karşı uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Lapid Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Washington, Londra ve Birleşmiş Milletler’deki diplomatik misyonlara, hükümet muhatapları ve ilgili delegasyonlarla New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde çalışma talimatı verdim. İran sadece İsrail’in sorunu değil, herkese zarar veren bir terör, yıkım ve istikrarsızlık kaynağıdır. Seyrüsefer özgürlüğünü de baltalayan İran terörü karşısında sessiz kalmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Analistler, petrol tankerine yapılan saldırıyı, İsrail ve İran arasında sürmekte olan ‘gölge savaşının’ bir göstergesi olarak gördü.


Editörün Seçimi

Multimedya