Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı yetkili: Tahran, Washington ile tutuklu değişimi planlarına devam etmeyecek

İranlı yetkili: Tahran, Washington ile tutuklu değişimi planlarına devam etmeyecek

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 16:00
Tahran’da bulunan Evin Hapishanesi’ndeki bir koridorda kadın gardiyan duruyor (Reuters-Arşiv)

İranlı bir yetkili, İran’ın ABD ile tutuklu değişimi planlarına devam etmeyeceğini bildirdi.

İsmi açıklanmayan yetkili, İran merkezli yarı resmi Nour News’e yaptığı açıklamada, Washington’ı tutukluları serbest bırakma çabalarıyla çelişen ‘ihlaller’ yapmakla da suçladı.

Tahran, geçtiğimiz ay tutuklu değişimi anlaşmasına varıldığını belirtti.

Ancak Washington, ABD yaptırımları sebebiyle diğer ülkelerde dondurulmuş durumdaki 7 milyar dolarlık İran petrol fonlarının serbest bırakılması karşılığında iki ülkenin tutuklu takas anlaşmasına vardığı yönünde haberi yalanladı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, İran’ın Washington’a yönelttiği, ABD ile İran arasındaki dolaylı Viyana nükleer müzakerelerinin hızlı bir şekilde yeniden başlatılmasını sağlamak için önerilen tutuklu takas anlaşmasını ertelemeye çalıştığı yönündeki ‘yüz kızartıcı’ suçlamaları reddetti.

İran’da Şubat 2016’da gözaltına alınan Siamak Namazi ve babası Bekir Namazi, 2018 Ocak’ta gözaltına alınan çevre aktivisti Murat Tahbaz ve 2020 Aralık’ta gözaltına alınan iş insanı İmad Şarki olmak üzere İran asıllı ABD’li en az dört tutuklu bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya