Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB nüfusunun yarısı tam olarak aşılandı

AB nüfusunun yarısı tam olarak aşılandı

Salı, 3 Ağustos, 2021 - 16:15
Almanya’da koronavirüs aşısı olan bir vatandaş (AFP)

Resmi kaynaklara göre, şu ana kadar Avrupa Birliği (AB) nüfusunun yarısı yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı tam olarak aşılandı.

Böylece, AB ülkelerinde toplam 223,8 milyon insan, kororonavirüse yakalanıp iyileştikten sonra bir doz veya iki doz aşısını oldu.

ABD Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, iki doz aşıyı olanlar arasında koronavirüse yakalananlar olmasına rağmen aşıların hala çok etkili olduğunu söyledi.

Dr. Fauci, CBS’ye verdiği röportajda, aşıya rağmen virüse yakalanmanın mümkün olduğunu ancak aşılanan kişinin semptom göstermeyeceğini veya hastalığı hafif atlatacağını vurguladı.

Diğer yandan, Financial Times gazetesine göre, Pfizer ve Moderna şirketleri AB ile yapılan son tedarik sözleşmelerinde aşılarının fiyatlarını artırdı.

Pfizer/Biontech aşısının bir doz fiyatı 15,50 eurodan 19,50 euroya, Moderna aşısı ise 22,60 dolardan 25,5 dolara yükseldi. 


Editörün Seçimi

Multimedya