Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan BMGK’ya: Topraklarımızı korumak için gerekli önlemleri alacağız

Suudi Arabistan’dan BMGK’ya: Topraklarımızı korumak için gerekli önlemleri alacağız

Cuma, 3 Eylül, 2021 - 14:15
Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Abdullah Muallimi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), toprakları, vatandaşları ve ülkede ikamet edenlerin güvenliğini korumak için uluslararası yasalar kapsamındaki yükümlülüklerine uygun olarak gerekli önlemleri alacağını bildirdi.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Abdullah Muallimi, İran destekli terörist Husi milislerin 31 Ağustos’ta silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile Abha Uluslararası Havaalanı’nı hedef alma girişiminin ardından BMGK’ya bir mektup gönderdi.

Husilerin başarısız saldırı girişimi, Suudi Arabistan, Hindistan, Bangladeş ve Nepal gibi farklı ülkelerden 8 havaalanı çalışanının yaralanmasına neden oldu.

Mektubunda, Husi milisler tarafından Suudi Arabistan’a yönelik saldırıların devam etmesinin uluslararası hukuk ve ilgili BMGK kararlarının açık bir ihlali olduğunu vurgulayan Muallimi, “Sivil altyapıyı hedef alan ve masum sivilleri tehdit eden bu eylemler korkunç bir savaş suçudur ve Husiler uluslararası insancıl hukuka göre sorumlu tutulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Husilerin bu saldırılarının bölgesel güvenliği istikrarsızlaştıracağına ve BM’nin Yemen’deki çabalarını baltalamaya devam ettiğine dikkati çeken Muallimi mektubuna şöyle devam etti;

“BMGK’yı bu eylemleri şiddetle kınamaya ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditlerini durdurmaları için İran destekli Husi milislerine karşı sorumluluğunu üstlenmeye ve onlardan hesap sormaya çağırıyoruz.”

Muallimi, Suudi Arabistan’ın sivilleri ve sivil nesneleri düşmanca girişimlerden korumak için tüm operasyonel önlemleri alacağına da söz verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya