Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Twitter "yumuşak engelleme" özelliğini test etmeye başladı

Twitter "yumuşak engelleme" özelliğini test etmeye başladı

Çarşamba, 8 Eylül, 2021 - 15:00
Twitter, geçen hafta da "Güvenlik Modu"nu sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açmıştı (AFP)

Twitter, takipçi listesi yönetimini kolaylaştırmak amacıyla, kullanıcıların takipten çıkmadan takipçilerini kaldırmasını sağlayan yeni bir özelliği test ediyor.

Halihazırda, bir kullanıcı birini Twitter'da engellediğinde, engellenen kişi kendisini engelleyen kullanıcının profil sayfasını göremiyor ve ona doğrudan mesaj atamıyor. Bu durumda da kişi engellendiğini anlıyor.

Bir hesap engellendiğinde, otomatik olarak engellenen kişi kullanıcıyı, kullanıcı da engellenen kişiyi takipten çıkarmış oluyor.

Ancak bu kullanıcı, kendisini engelleyen hesabın profilini ziyaret ettiğinde, engellendiğini görebiliyor.

Şimdiye kadar, birine "yumuşak engelleme" (birinin haberi olmadan sizi takibi bırakmasını sağlamak) yapmak için kullanıcılar manuel olarak bu kişiyi engeller ve sonra da engeli kaldırırdı.

Bunu yaparken bile, kendilerine "yumuşak engelleme" yapan bir profili ziyaret eden kişiler, takipten çıkarıldığını öğrenebilir.

Hatta bu kullanıcılar, kendilerini engelleyen hesabı yeniden takip edebilir ve kullanıcının zaman tünelindeki tweetleri görmeye devam edebilir.

Mikroblog platformunun test ettiği yeni özellikte, kullanıcılar bir takipçiyi engellemeden kaldırabiliyor.


Twitter'ın paylaştığı bir tweetteki açıklamada, "Bir takipçiyi kaldırmak için profilinize gidip 'Takipçiler'e tıklayın ve sonra üç nokta işaretine tıklayarak 'Bu takipçiyi kaldır'ı seçin" dendi.

Bu özellik, kullanıcıların daha az sayıda adımla birini haberi olmadan engellemesini kolaylaştırıyor.

Yeni özellik,  Twitter'da kullanıcıları kötü niyetli gönderileri görmekten korumayı amaçlayan yeni "Güvenlik Modu"nun uygulamaya konduğuna dair geçen haftaki duyurunun ardından geldi.

Twitter'a göre bu özellik hakaret veya nefret dolu ifadeler gibi potansiyel olarak zararlı bir dil kullanan ya da tweetlerle tekrar tekrar veya davetsiz şekillerde etkileşime giren hesapları otomatik olarak engelliyor.

Her iki özelliğin de platformda öncelikle az sayıda kişiye sunulması öngörülüyor. Twitter, kullanıcıların özelliklere dair deneyimi hakkında bilgi edindikçe bunlar daha fazla kullanıcının erişimine açılacak.
Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya