Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: UAEA’nın güvenlik kameralarının hafıza kartına erişmesi bir anlaşma gerektiriyor

İran: UAEA’nın güvenlik kameralarının hafıza kartına erişmesi bir anlaşma gerektiriyor

Pazartesi, 13 Eylül, 2021 - 15:15
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade (Arşiv)

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), müfettişlerinin ülkedeki nükleer tesislere yerleştirilen güvenlik kameralarının hafıza kartlarına erişmesinin bu konuda bir anlaşma imzalanmadan mümkün olmayacağını bildirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Hatibzade, “Hafıza kartları dolu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın müdahalesi olmadan yeni kartlar yerleştirilecek” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, dün UAEA Başkanı Rafael Grossi ile Tahran’da yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında, “UAEA uzmanlarının nükleer tesislerdeki güvenlik kameralarının hafıza kartları için İran’a gelmeleri ve gerekli teknik işlemleri yapmaları kararlaştırıldı. Güvenlik kameralarındaki hafıza kartlarını mühürleyecek ve yeni kartlar takacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

UAEA da, ülkedeki nükleer tesislere yerleştirilen güvenlik kameralarının hafıza kartlarıyla ilgili işlem yapmasına izin verilmesi konusunda İran ile anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya