Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan hükümeti, Merkez Bankası’na yönelik adli denetim için anlaşma imzalayacak

Lübnan hükümeti, Merkez Bankası’na yönelik adli denetim için anlaşma imzalayacak

Salı, 14 Eylül, 2021 - 16:30
Eski Maliye Bakanı Gazi Vezni görevi Yusuf Halil’e devrediyor (Reuters)

Lübnan’da eski hükümetteki Maliye Bakanı Gazi Vezni, yeni hükümetin birkaç gün içinde Alvarez & Marsal (A&M) şirketi ile Merkez Bankası’nın adli denetimi için bir sözleşme imzalayacağını açıkladı.

Necib Mikati başkanlığında geçtiğimiz Cuma günü kurulan yeni hükümette, Maliye Bakanı olarak Yusuf Halil atandı.

Vazni söz konusu açıklamaları, Halil’e görev devretme töreninin ardından yaptı.

Halil ise, yeni görevinde başarısız olmasının bir seçenek olmadığını söyleyerek, aksi halde bunun Lübnan’ın sorunlarını daha da kötüleştireceğini vurguladı.

Yeni hükümetin kurulmasının, Lübnan’da halkın dörtte üçünü yoksulluğa sürükleyen ve para biriminin değerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybetmesine neden olan ekonomik krize ve yaşanan siyasi açmaza son vermesi bekleniyor.

Lübnan’ın hayati öneme sahip dış yardımları alması için kilit bir koşul olan denetim, geçen yıl Kasım ayında yeniden yapılandırma danışmanlığı şirketi Alvarez & Marsal’ın, Merkez Bankası’ndan ihtiyaç duyduğu bilgileri alamadığı gerekçesiyle çekilmesiyle durma noktasına geldi.

Maliye Bakanlığı, Nisan ayında Merkez Bankası’nın Alvarez & Marsal şirketi tarafından talep edilen belgeleri teslim etmeyi kabul ettiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya