Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘DEAŞ’ın gelini’ İngilizlerden af diledi: ‘İşlediğim tek suç DEAŞ’a katılacak kadar aptal olmam’

‘DEAŞ’ın gelini’ İngilizlerden af diledi: ‘İşlediğim tek suç DEAŞ’a katılacak kadar aptal olmam’

Perşembe, 16 Eylül, 2021 - 11:15
Şamima Begüm ITV ile röportajı sırasında

Terör örgütü DEAŞ’a katılan ve ‘DEAŞ’ın gelini’ olarak tanınan Şamima Begüm, dün İngiliz halkından özür dileyerek yaptıklarından dolayı af diledi.

2019 yılından bu yana Suriye’nin kuzeydoğusundaki kampta tutulan Şamima Begüm, İngiliz ITV televizyon kanalına verdiği röportajda, “Tanrı adına insanları öldürmenin hiçbir gerekçesi yok. Özür dilerim. Üzgünüm. İngiliz halkının beni affetmeye çalışmasının çok zor olduğunu biliyorum. Çünkü DEAŞ korkusuyla yaşayıp sevdiklerini kaybettiler. Ancak bende DEAŞ korkusuyla yaşadım ve ben de sevdiklerimi kaybettim” ifadelerini kullandı.

15 yaşındayken İngiltere’den ayrılan Begüm, Şubat 2015’te iki kız öğrenci ile terör örgütü DEAŞ’a katılmak için Londra’dan Suriye’ye kaçtı.

Dün yaptığı açıklamada, Suriye’ye bir Müslüman olarak yapılmasının doğru olduğunu düşündüğü fikirler için gittiğini belirten Şamima, “Suriye'de veya dünyanın herhangi bir yerinde kimseyi incitmek istemedim.  Ölüm tarikatı olduğunu bilmiyordum. Müslüman bir grup olduğunu sanıyordum” dedi.

AFP’nin haberine göre, Begüm, Suriye'deyken kendisinden sekiz yaş büyük Hollanda asıllı bir DEAŞ üyesiyle evlendi. Suriye’nin doğusundaki çatışmalardan kaçan Şamima, Şubat 2019’da kendisini Roj mülteci kampında buldu. Kampta doğum yapan Begüm, birkaç hafta sonra çocuğunu kaybetti. Ayrıca Suriye’deyken dünyaya getirdiği diğer iki çocuk da öldü. DEAŞ’ın gelini olarak bilinen Begüm, ulusal güvenlik nedeniyle 2019 yılında elinden alınan vatandaşlığının geri verilmesini talep ederek, İngiltere'ye dönmek istiyor. Mahkemeye çıkmaya ve hakkındaki iddiaları çürütmeye hazır olduğunu söyleyen Begüm, “Çünkü DEAŞ’da anne ve eş olmaktan başka bir şey yapmadım” dedi. Begüm’ün röportaj sırasında beyzbol şapkası, askılı tişört ve turuncu renk ojeleri dikkatlerden kaçmadı.

Şamima Begüm röportajda ayrıca, “İşlediğim tek suç DEAŞ’a katılacak kadar aptal olmam” dedi. Doğrudan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a seslenen Begüm, “Bu konuda size çok yardımcı olabilirim, çünkü açık bir şekilde ne yaptığınızı bilmiyorsunuz” şeklinde konuştu.

Şubat 2019’da siyah peçe takarak İngiliz basınına konuşan Şamima, Mayıs 2017'de 22 kişinin hayatını kaybettiği Manchester'daki terör saldırısını, uluslararası koalisyonunun DEAŞ’a karşı saldırılarının ‘intikamı’ olarak nitelendirdi. Ancak dünkü röportajda, kendisine sorulan Manchester sorusuna cevap vermedi.

Şubat 2021'de İngiltere Yüksek Mahkemesi, vatandaşlıktan çıkarma kararına itiraz etmek için Begüm’ün İngiltere’ye iade talebini reddetti. Londra, genç kadının ailesinin Bangladeş'ten geldiğini ve bu ülkenin vatandaşlığına başvurabileceğini savundu. Ancak Dakka, Begüm’ün vatandaşlık başvurusunda bulunmadığını ve başvuru olsa dahi kabul etmeyeceğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya