Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Iraklı ve Ürdünlü yetkililer terör ve radikalizmle mücadele ve sınır güvenliğini görüştü

Iraklı ve Ürdünlü yetkililer terör ve radikalizmle mücadele ve sınır güvenliğini görüştü

Pazartesi, 20 Eylül, 2021 - 09:00
Ürdün İçişleri Bakanı dün Iraklı mevkidaşını karşıladı (PETRA)

Ürdün İçişleri Bakanı Mazin el-Ferraye ve Iraklı mevkidaşı Osman el-Ganimi’nin dün Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya geldiği bildirildi. İki taraf terör ve radikalizmle mücadele, sınır güvenliği, kaçakçılık ve insan ticaretiyle mücadele alanlarında iki ülke arasındaki ikili işbirliği bağlarını güçlendirmenin yollarını ele aldı.

Ürdün resmi ajansı PETRA'da yer alan habere göre, Ferraya ve Ganimi, karşılıklı bilgi alışverişi, El-Kerame (Tureybil) Sınır Kapısı üzerinden karşılıklı ticari işlemleri ve yatırımları, turizm hareketinin aktifleştirilmesini, vize ve ikamet izni işlemlerinin kolaylaştırılmasının yanı sıra Amman’daki Irak diasporasının taleplerini görüştü. Ürdün İçişleri Bakanı Ferraya, devletlerarası ilişkilerin ötesine geçen mevcut Ürdün-Irak ilişkilerinin resmi ve toplumsal düzeylerde daha fazla ilerleme, açılım ve gelişme kaydettiğini söyledi.

Ürdün Krallığı’nın hükümete verdiği talimatların, iki kardeş ülke Irak ve Ürdün arasında başta ekonomi ve güvenlik olmak üzere çeşitli alanlardaki işbirliğini iki tarafın ortak çıkarlarını sağlayacak şekilde genişletmeye devam edilmesine odaklandığını belirten Ferraya, Iraklı mevkidaşı Ganimi’nin Amman ziyaretinin iki ülkenin yönetimi, hükümeti ve halkı arasındaki köklü ve sağlam ilişkilerin boyutunu yansıtan özel anlamlar ve işaretler içerdiğini ifade etti.

Ürdün hükümetinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin gidişatında karşılaşılabilecek her türlü engeli aşmak için üzerine düşen her şeyi yapmaya devam ettiğini vurgulayan Ferraya, hükümetin son olarak Irak’tan gelen tırların Ürdün’e doğrudan girmesine izin verdiğini, iki ülke arasındaki ticaret akışı ve seyahati kolaylaştırdığını, elektronik vize ve ikamet izni işlemlerini geliştirdiğini sözlerine ekledi.

Irak İçişleri Bakanı Ganimi, Ürdün ve Irak arasında kadim ve güçlü ilişkilerin bulunduğunu, iki ülkenin tarihi bağlarla birbirine bağlı olduğunu ve bu bağların eğitim, bilgi, adli deliller ve güvenlik teknolojisinin kullanımı gibi karşılıklı tecrübe aktarımının yapıldığı alanlarda ortak koordinasyon ve istişare ile geliştirilmeye devam etmesi gerektiğini ifade etti. Ganimi, Irak’ın iyileşmeye ve Arap ve bölge komşularının arasına dönmeye başladığını kaydetti.

Bakan Ganimi, Ürdün ziyareti ile iki ülke arasında ticaret ve yatırım alanındaki hareketin sorunsuz akışı için gerekli kolaylıkları görüşmek, seyahat işlemlerini kolaylaştırmak, ikamet izni harç bedelleri başta olmak üzere Ürdün’deki Irak diasporasının karşılaştığı bazı zorlukları iyileştirmek ve 2005’te iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşmasını gözden geçirerek iki tarafın ortak çıkarlarını gözetecek şekilde anlaşmaya başka maddelerin eklenmesi yoluyla anlaşmayı geliştirmek ve mevcut işbirliğini genişletmeyi amaçladığını söyledi.

Alman haber ajansı DPA’nın aktardığına göre, Ferraya ve Ganimi görüşmenin sonunda, koordinasyon ve istişareyi sürdürme ve zaman zaman ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun veya gelişmenin iyileştirilmesi için ne zaman gerekirse ikili görüşmeler gerçekleştirme konusunda mutabık kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya